Τρένο η Παναχαϊκή!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 26 Μαρτίου 2011 16.47

Η Παναχαϊκή νίκησε τον ΠΑΟ Ρουφ με σκορ 3-1 κάνοντας ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την άνοδό της στην Football League στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Football League 2 (Νότιος όμιλος).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ απείλησαν το Βουτσινά μετά από μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ουρτάδο.

Μια «ανάσα» μακριά από το 1-0 έφτασε στο 11’ η ομάδα της Πάτρας όταν ο Ατματζίδης έπιασε μια όμορφη κεφαλιά μετά από σέντρα του Κωνσταντινίδη με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βουτσινά.

Η Παναχαϊκή έφτασε τελικά  στο γκολ στο 39’ όταν ο Ουρτάδο έβγαλε μια όμορφη σέντρα για τον Ατματζίδη ο οποίος με ένα ιδανικό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Με την Παναχαϊκή να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά με σκορ 1-0.

Αξίζει να σημειωθεί είναι πως υπήρξαν έντονες εντάσεις στο πρώτο μέρος με τους ανθρώπους της Παναχαϊκής να έχουν έντονες συζητήσεις με το κάποιους από τον πάγκο του ΠΑΟ Ρουφ!

Ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε τον αγώνα για ένα λεπτό ενώ στη συνέχεια αποβλήθηκαν τόσο ο Μίλτος Γκόφας από τον πάγκο του ΠΑΟ Ρουφ όσο και ο πρόεδρος της Παναχαϊκής, Αλέξης Κούγιας.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πάλι δυνατά στο παιχνίδι όμως η ομάδα του Ρουφ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης μετά από μια αδράνεια των αμυντικών της Παναχαϊκής ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 59’, ο Κοκολάκης έβγαλε μια σέντρα για τον Μιχελή με τον τελευταίο να πιάνει ένα ευθύβολο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Βουτσινά.

Το ισόπαλο σκορ ωστόσο δε παρέμεινε για πολύ καθώς άμεση ήταν η απάντηση της Παναχαϊκής. Ο Ατματζίδης με όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2-1 στο 65’ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες για αρκετά λεπτά καθώς τόσο ο Ουρτάδο στο 70’  όσο και ο Χαλιμούρδας στο 77’ αποβλήθηκαν από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Παναχαϊκής «κλείδωσε» τη νίκη στο 88’ όταν ο Κυβελίδης έκανε το 3-1 με όμορφο δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τους πατρινούς να παίρνουν άλλη μια νίκη που τους φέρνει πιο κοντά στο στόχο τους.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Χάχαλης, Δαμιανίδης (62’ Μαρτίνος), Ντίνας, Ιωάννου, Λουμπαρδέας (79’ Ακπαρίδης), Λαμπρόπουλος, Κοκλιώτης, Ουρτάδο, Ατματζίδης (86’ Bλασσόπουλος), Κυβελίδης, Κωνσταντινίδης.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Βουτσινάς Κρητικός (79’ Λουκίνας), Μπαρμπούδης, Κοκολάκης, Πέτρου, Σίμος, Χαλιμούρδας, Γρομιτσάρης, Μιχελής (86’ Γιουβαλης), Σαπαλίδης (46’ Καφές), Γιανιτσανάκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριουδάκης Ηρακλείου

ΒΟΗΘΟΙ: Δασκαλάκης – Νικολακάκης (Ηρακλείου)