«Διπλό» με ανατροπή

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 13 Μαρτίου 2011 16.59
Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν πιο ουσιαστικός στο Αίγιο, πανηγυρίζοντας μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Παναιγιαλείου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά από κοντινή θέση «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κόη. Το γκολ για τον Παναιγιάλειο ήρθε ύστερα από εννέα λεπτά και συγκεκριμένα στο 17’ με δυνατό σουτ του Σκαρτσίλα μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με σουτ του Καραδέμητρου μέσα από την περιοχή στο 30’, ύστερα από λάθος της άμυνας του Παναιγιάλειου. Η ανατροπή για την ομάδα του Καρούλια ήρθε στο 70ό λεπτό. Ο Καραδέμητρος συνδυάστηκε με τον Βέρμπη και με ωραίο πλασέ στην κίνηση έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φιλοξενούμενους. Ο Παναιγιάλειος διαμαρτύρεται για τη διαιτησία και ζητάει πέναλτι στην ανατροπή του Στάικου στο 50’.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας), ο οποίος «κιτρίνισε» τον Μπούρμπα και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Βέρμπη στο 90’+5’, επειδή καθυστέρησε να βγει αλλαγή.

Παναιγιάλειος (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ανδρούτσος, Σανδραβέλης, Κοροβέσης, Λίτσος, Παπαδόπουλος, Λιόσης (65’ Πελέκης), Στάικος, Σιώκος (46’ Γκίκας), Ιορδανίδης (59’ Χαϊκάλης), Χρυσάφης, Σκαρτσίλας.
Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Καρούλιας): Κόης, Βλάχος, Στρόμπουλος (65’ Σουλελές), Κρουσταλέλης, Κατράνας, Τσιλιγκίρης (76’ Αρχοντούλης), Κωνσταντίνου, Συρίγος, Καραδέμητρος, Βέρμπης, Μπούμπας.

-Η είσοδος των παικτών στον αγωνιστικό χώρο έγινε συνοδεία παιδιών, τα οποία φορούσαν μπλουζάκια που ανέγραφαν: «Όχι στη βία, μαύρη λατρεία»