Καλούμπα για την άνοδο…

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 05 Μαρτίου 2011 16.51

Στους ρυθμούς του Καρναβαλιού, «χόρεψε» η Παναχαϊκή τον Ηρακλή Ψαχνών, τον οποίο υπέταξε με σκορ 3-1!

Η ομάδα της Πάτρας, κατάφερε να πάρει τη νίκη αντιμετωπίζοντας μια πολύ καλή ομάδα, κάνοντας σημαντικό βήμα, για την άνοδο στην Football League!
Το πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό σε θέαμα και φάσεις και από τις δύο ομάδες.

Το ματς ήταν «ανοικτό», αφού ο Ηρακλής Ψαχνών έπαιξε ελεύθερα, ενώ και οι γηπεδούχοι αναλάμβαναν πρωτοβουλίες.
Ο Κυβελίδης αποτελούσε τον εκφραστή των επιθετικών ενεργειών της Πατρινής ομάδας, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να βρει στόχο.

Τη λύση, έδωσε ο  Δαμιανίδης στο 32΄ πέτυχε το 1-0, όταν με σέντρα σουτ από τη δεξιά πλευρά, έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο σώμα του Ρεπετσά, η οποία στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

Η ομάδα του Αντώνη Πριόνα, προσπάθησε να απαντήσει  τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Ντελέκο, ο οποίος επιχείρησε ισχυρό  σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δύο γκολ, αφού στο 42΄, ο Κυβελίδης μετά από ατομική ενέργεια, τροφοδότησε την κατάλληλη στιγμή τον Ατματζίδη, ο οποίος με κοντινό πλασέ, πέτυχε το 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Η υπεροχή του απέδωσε καρπούς στο 60΄, όταν ο Σέγκος μετά από ωραία ενέργεια τροφοδότησε τον Φαρούκ, ο οποίος με πλασέ μείωσε σε 2-1.

Από κει και πέρα, οι παίκτες του Ηλία Φυνάντη αφυπνίστηκαν, ανεβάζοντας την απόδοσή τους.
Στο 66΄μάλιστα έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Ατματζίδης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη ρίζα της αριστερής δοκού.

Η ομάδα της Αχαΐας, συνέχισε να κυνηγάει ένα ακόμη γκολ, το οποίο πέτυχε στο 82΄ο Δελαπόρτας. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη επιλογή του Ρεπετσά, να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, Μιχελή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται δίκαιο με βάση την γενική εικόνα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Χάχαλης, Δαμιανίδης, Ντίνας, Ιωάννου, Ακπαρίδης, Φούφουλας (83΄ Κωνσταντινίδης), Κοκλιώτης, Ουρτάδο (77΄ Λουμπαρδέας), Ατματζίδης, Κυβελίδης (61΄ Δελαπόρτας), Κοιλιάρας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑXΝΩΝ: Μιχελής, Καλιμάνης, Ρεπετσάς, Αργυρός (71΄ Βαλαβάνης), Ζουλιώτης, Σέγκος, Ντελέκος (83΄Παπαδόπουλος), Μάτσος, Βαγγέλη, Βλαχόπουλος (72΄ Ανέστης), Φαρούκ.