Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2011 16.58

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στα χείλη των ανθρώπων του Απόλλωνα Σμύρνης, μετά τη νίκη επί του Α.Ο. Χανίων, με σκορ 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» συνδύασαν την κατάκτηση των τριών βαθμών με καλή εμφάνιση, λόγος για τον οποίο έμειναν ικανοποιημένοι οι φίλοι αλλά και οι άνθρωποι της προσφυγικής ομάδας.

Από την άλλη πλευρά, ο Α.Ο. Χανίων, δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, και παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του, υποχρεώθηκε τελικά σε ήττα.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του παιχνιδιού, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους.

Οι παίκτες της προσφυγικής ομάδας, άσκησαν πίεση σε όλες τις γραμμές του γηπέδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποδιοργανωθούν οι Κρητικοί, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο αντίδρασης.

Ο Απόλλωνας έκανε αισθητή την παρουσία του στην εστία του Καλογεράκη στο 9΄, όταν ο Κατράνας έκανε τη σέντρα και ο Βέρμπης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βέρμπης κατάφερε να ανοίξει το σκορ (1-0) με κεφαλιά, μετά από κεφαλιά πάσα του Τσιλιγκίρη.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 18΄, με τον Μποχώνη, ο οποίος επιχείρησε σουτ με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Κόης αντέδρασε σωστά, αποκρούοντας την μπάλα.

Στο 21΄, ο Βέρμπης έφτασε κοντά στο 2-0, όταν από θέση τετ α τετ, δεν κατάφερε να πλασάρει τον τερματοφύλακα του ΑΟΧ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 24΄ ο Σεληνιωτάκης, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 32΄και στο 33΄, ο Σουλελές, είχε δύο προσπάθειες, οι οποίες σταμάτησαν στα δοκάρια. Στην πρώτη περίπτωση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ και τη δεύτερη στη συμβολή των δοκαριών με  κεφαλιά.

Στο 44΄ ο Τσεσμελής εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού, και να προσπαθούν να εδραιώσουν τη νίκη τους.

Στο 48΄τα Χανιά απείλησαν την εστία του Κόη, με τον Μποχώνη, το σουττου οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Η απάντηση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Κωνσταντόπουλος έπιασε το ψηλοκρεμαστό σουτ, υποχρεώνοντας τον Καλογεράκη να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο εκ των πρωταγωνιστών του Απόλλωνα, Βέρμπης στο 54΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 54΄.

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους Κρητικούς, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Α.Ο., Χανίων θα μπορούσαν πάντως να σκοράρουν σε δύο περιπτώσεις. Στο 88΄όταν το σουτ του Δρακάκη μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ και στο 90΄, όταν ο Μποχώνης από θέση τετ α τετ, νικήθηκε από τον Κόη, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κόης, Στρόμπουλος (84΄ Αρχοντούλης) , Κύργιας, Μπούμπας, Κωνσταντίνου, Θωμάς, Βέρμπης (86΄ Ρούσσης), Κατράνας, Σουλελές, Συρίγος, Τσιλιγκίρης (70΄ Ταχμαζίδης).

Α.Ο. ΧΑΝΙΩΝ: Καλογεράκης, Παπακαστρίτσιος, Μποχώνης, Σεληνιωτάκης ( 70΄ Περράκης), Τσεσμελής, Μποτονάκης, Τσάτσας, Αντωνόπουλος, Βουρβαχάκης (46΄ Κουλάκης), Ραπτάκης, Γωνιωτάκης (63΄λ.τρ Δρακάκης).