Έκανε το καθήκον της

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 27 Απριλίου 2011 17.05

Η Καλλονή επικράτησε άνετα με 3-1 του Μακεδονίκου και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του Βόρειου Ομίλου.

Μόνο τη νίκη ήθελε η Καλλονή απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Μακεδονικό για να συνεχίσει να ελπίζει στην απευθείας άνοδο στην Football League.

Οι Νησιώτες τα κατάφεραν με άνετο τρόπο, καθώς επικράτησαν με 3-1 και παρέμειναν στον έναν βαθμό μακριά από τη κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Στο 17’ο Βλαστέλλης σκόραρε για τη Καλλονή, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε, λόγω επιθετικού φάουλ.

Η πίεση απέφερε καρπούς στο 28’, όταν ο Λουτσιάνο έκανε το φάουλ, με τη μπάλα να απομακρύνεται και τον Σεμπέκο να σκοράρει από κοντά, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Καρτάλη είχε τον ίδιο ρυθμό, και πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Βλαστέλλη στο 57’ ο οποίος πέτυχε το έκτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βλαστέλλης είδε ακόμα ένα τέρμα του να ακυρώνεται, ως οφσάιντ. Το επόμενο τέρμα για την Καλλονή, ήρθε στο 82’. Τότε ο Μπακάλης με κοντινό σουτ, έκανε το 3-0, εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους της ομάδας.

Στις καθυστερήσεις τα αίματα άναψαν, καθώς είχαμε από μία αποβολή για τις δύο ομάδες. Αρχικά για τον Μακεδονικό, ο Σίνης δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Βαλιό, ενώ στην επόμενη φάση, ο Λουτσιάνο δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για καθυστέρηση.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Σαχινίδη στις καθυστερήσεις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Καλαϊτζίδης, Θυμιόπουλος, Σεμπέκος, Βαλιός, Μήτσης, Κριπιντήρης (75’ Καλογερόπουλος), Χατζηκυριάκος (60’ Γκόντζος), Λουτσιάνο, Βλαστέλλης, Μπακάλης, Τριανταφύλλου (77’ Σαμπάνης)
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Βοσνιάδης, Γραικός, Ασπρίδης, Μηλιώνης, Σαπιασβίλι, Κατσαμακίδης, Μανουσαρίδης, Βρακάς, Σίνης, Παπαδόπουλος, Σαχινίδης