Εύκολα η Άστον Βίλα

Συντάκτης: Δημήτρης Δρίζος Δημοσίευση: Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2011 17.26

Δεν δυσκολεύτηκε η Άστον Βίλα κόντρα στην Μπλάκμπερν την οποία νίκησε με 3-1 παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το σκορ για τους «χωριάτες» άνοιξε μόλις στο 11’ λεπτό ο Κίεραν Κλαρκ αλλά τα «ρόδα» απάντησαν με τέρμα του Κροάτη, Νίκολα Κάλινιτς ενώ παρόλο που η Βίλα είχε τον έλεγχο του αγώνα η Μπλάκμπερν ήταν ιδιαίτερα απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Όμως η Άστον Βίλα ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ρομπέρτ Πιρές στο 35’ ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Νέιθαν Ντελφουένσο έκανε το τελικό 3-1.

Στο δεύτερο μέρος η Άστον Βίλα μπήκε με.. κεκτημένη ταχύτητα από το πολύ καλό τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου αλλά σταδιακά έριξε την απόδοση της αφού η Μπλάκμπερν δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά το συγκρότημα του Ζεράρ Ουγιέ.

Στο 62’ αποβλήθηκε ο Νέιθαν Μπέικερ των γηπεδούχων με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Άστον Βίλα: Φρίντελ, Γουόκερ, Κουέγιαρ, Κλαρκ, Μπέικερ, Ρίο-Κόκερ, Πιρές (68’ Κόλινς), Μπάναν, Αγκμπονλαχόρ (46’ Ντάουνινγκ), Χέσκι, Ντελφουένσο (72’ Ολμπράιτον)

Μπλάκμπερν: Ρόμπινσον, Σαλγκάδο, Σάμπα, Χάνλι, Όλσον, Ν’ Ζονζί, Άντριους (70’ Γκρέλα), Πέντερσεν, Χόιλετ, Ρόμπερτς (85’ Μπεντζάνι), Σάντα Κρουζ (10’ Κάλινιτς)