Πρωταθλήτρια με... τύψεις

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Τρίτη, 17 Μαίου 2011 22.31

Πρωταθλήτρια Βελγίου είναι η Γκενκ, μετά την ισοπαλία της με 1-1 απέναντι στην Σταντάρ Λιέγης, ωστόσο οι πανηγυρισμοί επισκιάστηκαν από το σοκ με τον τραυματισμό του Καρσελά.

Τον τρίτο τίτλο της ιστορίας της κατέκτησε η Γκενκ στο «Κριστάλ Αρένα» όπου υποδέχτηκε την Σταντάρ Λιέγης στον «τελικό» του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στη κορυφή, με τους γηπεδούχους να ευνοούνται από αυτή.

Έτσι μετά το τελικό 1-1 η ομάδα του Φράνκι Βερκότερεν «πανηγύρισε» τον πρώτο της τίτλο, μετά το 2002. Όλα ωστόσο, επισκιάστηκαν από τον φρικιαστικό τραυματισμό του Μεχντί Καρσελά στο πρόσωπο, ο οποίος οδηγήθηκε στο νοσοκομείο.

Για την ιστορία η ομάδα της Λιέγης μπήκε μπροστά στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του Μαγκαλά, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κένετι στο 77’ για να κατακτήσουν τον τίτλο στο Βέλγιο.