Στους 45 η Άλκμααρ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012 01.02

Την ένατη της νίκη σε δέκα εντός έδρας παιχνίδια πέτυχε η Άλκμααρ με το σαββατιάτικο (11/02) 2-0 της σε βάρος της Εξέλσιορ.

Σε διάστημα τριών λεπτών από το 58ο μέχρι το 60ό της αναμέτρησης, ο Μάρτεν Μάρτενς πέτυχε τα δύο γκολ των πρωτοπόρων της Eredevisie και διασφάλισε το «τρίποντο». Έτσι η AZ έχει προβάδισμα τριών βαθμών έναντι της PSV Αιντχόφεν, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στους 37 βαθμούς και στην τέταρτη θέση της κατάταξης έφτασε ο «ταλαιπωρημένος» Άγιαξ κερδίζοντας με 2-0 εκτός έδρας την Μπρέντα. Ο Ντμίτρι Μπουλίκιν άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό και στο 89ο ο Νικολάς Λοντέιρο διαμόρφωσε το 2-0. Ο «Αίαντας» βρίσκεται μεν στις ευρωπαϊκές θέσεις, αλλά μάλλον θα μείνει εκτός αυτών έπειτα από την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Νίκη με γκολ του Σανχαρίμπ Μάλκι στο 56ο λεπτό πήρε η Ρόντα σε βάρος της Ναϊμέγκεν σε άλλο σαββατιάτικο ματς. Τέλος, η Φένλο επικράτησε με 2-0 της Χρόνινγκεν και πήρε σπουδαία «ανάσα» στην μάχη περί αποφυγής του υποβιβασμού.

Συνοπτικά τα σαββατιάτικα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος:

Άλκμααρ-Εξέλσιορ 2-0
Ρόντα-Ναϊμέγκεν 1-0
Φένλο-Χρόνινγκεν 2-0
Μπρέντα-Άγιαξ 0-2