Έχασε ευκαιρία η Τβέντε

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2012 00.20

Θα μπορούσε να «ακουμπήσει» την πρώτη θέση της Eredevisie, αλλά η Τβέντε ηττήθηκε με 3-2 από την Χεράκλες.

Μέχρι το 70ό λεπτό, το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της Χεράκλες, αλλά στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης σημειώθηκαν τέσσερα γκολ! Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς και στέρησαν μία «πρωτοποριακή» προσωρινή χαρά στην Τβέντε.

Στο 33ο λεπτό, ο Έβερτον Ράμος Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ για την Χεράκλες, αφού οι γηπεδούχοι είχαν χάσει μία σειρά από καλές ευκαιρίες. Στο 73ο λεπτό, ο Λουκ Ντε Ζονγκ ισοφάρισε και... ξύπνησε τον «Ηρακλή».

Συγκεκριμένα, στο 81ο λεπτό, ο Ντερκ Ντάγκλας διαμόρφωσε το 2-1 και στο 84ο ο Έβερτον, με το δεύτερο του τέρμα, το 3-1, οπότε το δεύτερο γκολ του Ντε Ζονγκ στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης, αλλά απλά μείωσε την έκταση της ήττας. Έτσι η Τβέντε έμεινε τρεις βαθμούς μακριά από την PSV Αϊντχόφεν και την Αλκμάαρ που μοιράζονται το ρετιρέ με 42 βαθμούς.

Τβέντε: Μιχαΐλοβ, Κορνελίσε, Βίσγκερχοφ, Ρομπέρτο, Φράνκο, Μπράμα (68' Πλετ), Γιάνσεν, Φερ (88' Τζ. Τζον), Χαντλί, Ντε Ζονγκ, Ολ. Τζον.
Χεράκλες: Πάσβιρ, Φαν Ντερ Λίντεν, Λούμς, Κουανσά, Μπρούκερς, Όβερτουμ, Μπιένστρα, Ντάγκλας (90' Φαν Μίγχεμ), Ντα Σίλβα (89' Γκουρίγιε), Αρμεντέρος, Ντουάρτε.