Ολοταχώς για… σεντόνι

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 06 Φεβρουαρίου 2011 18.31

Τεράστια ανατροπή έκανε η Παλέρμο απέναντι στην Λέτσε, επικρατώντας με 4-2, και πλέον κάνει όνειρα Champions League.

Ο πρόεδρος της Παλέρμο, Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι πριν από  λίγες εβδομάδες είχε τονίσει ότι η ομάδα του θα αγωνιστεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Κάτι τέτοιο φαίνεται πως είχε λογική, καθώς μετά τη νέα νίκη των «ροσανέρο» απέναντι στην Λέτσε με 4-2, ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας και απέχει μόλις δύο από την προνομιούχο τριάδα.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά στο «Βία Ντελ Μάρε», καθώς οι «σαλεντίνι» προηγήθηκαν με τον Τζιακομάτσι στο 17’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, ο Μίκολι ισοφάρισε, για να έρθει ο Τζέντα στο 50’ να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα όμως, μόνο η Παλέρμο υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και με τρία τέρματα σε διάστημα πέντε λεπτών, πήρε τη νίκη με 4-2. Ο Παστόρε αρχικά ισοφάρισε στο 57’, με τον Ερνάντεζ να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 60’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το αγαπημένο παιδί του προέδρου, Ίλισιτς στο 62’.

ΛΕΤΣΕ: Ροσάτι, Τόμοβιτς, Φεράριο, Φαμπιάνο, Μπρίβιο (63’ Σεβαντόν), Τζιακομάτσι, Βίβες (82’ Κορβία), Μουνάρι, Ολιβέρα, Μεσμπά, Τζεντά (85’ Πιάτι)
ΠΑΛΕΡΜΟ: Σιρίγκου, Κασάνι, Μουνιόζ, Αντζέλκοβιτς, Νταρμιάν (33’ Γκαρσία), Μιλιάτσιο, Μπατσίνοβιτς, Νοτσερίνο, Κασάμι (55’ Ίλισιτς), Παστόρε, Μίκολι (46’ Ερνάντεζ)