Ουντινέζε-Σαμπντόρια 2-0

Συντάκτης: Δημήτρης Δρίζος Δημοσίευση: Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2011 21.29

Με τον Αντόνιο Ντι Νατάλε να φτάνει τα 100 γκολ στην Σέριε Α η Ουντινέζε συνέχισε την ανοδική της πορεία επικρατώντας της Σαμπντόρια με 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν μόλις στο 18ο λεπτό με κεφαλιά του Αλέξις Σάντσεζ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντι Νατάλε.

Η Σαμπντόρια πίεσε στην συνέχεια, αλλά η Ουντινέζε ευτύχησε να κάνει το 2-0 με τον Αντόνιο Ντι Νατάλε, ο οποίος πανηγύρισε το 100ό του τέρμα στην Σέριε Α στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαμπντόρια άγγιξε το γκολ στο 52’ όταν ο Ζίγκλερ εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Μπελάρντι απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Πιερπάολι.

Ουντινέζε: Μπελάρντι, Κόντα, Μπενάτια, Ζαπάτα, Αρμέρο (89’ Ντομίτσι), Ασαμόα, Ινλέρ, Αμπντί, Ίσλα, Σάντσεζ, Ντι Νατάλε (66’ Ντένις).

Σαμπντόρια: Κούρτσι, Ζίγκλερ, Βιντάλ, Βόλτα, Λουτσίνι, Κόμαν, Παλόμπο, Τισόνε (58’ Γκουμπέρτι), Ντεσένα (Μανίνι), Μακαρόνε (71’ Μακέντα), Μπιαμπιανί.