Ματσάρα στο Στάδιο του Φωτός

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Τρίτη, 01 Φεβρουαρίου 2011 23.43

Ύστερα από μία εντυπωσιακή αναμέτρηση η Τσέλσι πήρε την νίκη με 4-2 απέναντι στην Σάντερλαντ.

Ο Φερνάντο Τόρες δεν πρόλαβε να δώσει το παρόν του στην αναμέτρηση της Τσέλσι απέναντι στην Σάντερλαντ, ωστόσο η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, δεν έδειξε να έχει ιδιαίτερα προβλήματα στον επιθετικό τομέα.

Αυτό γιατί οι «μπλε» σημείωσαν τέσσερα τέρματα, επικρατώντας με 4-2 της Σάντερλαντ στο Στάδιο του Φωτός. Οι «μαυρόγατες» μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με τον Μπάρντσλεϊ, μόλις στο 4’. Η ανατροπή από την Τσέλσι όμως δεν άργησε να έρθει. Ο Λάμπαρντ με πέναλτι στο 15’ ισοφάρισε, ενώ ο Καλού στο 23’ ανέτρεψε την κατάσταση.

Τρία λεπτά αργότερα βέβαια ο Ρίτσαρντσον ισοφάρισε για να βάλει και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, μόνο η Τσέλσι υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας δοκάρι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

Η… λύτρωση ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Τέρι με εντυπωσιακό σουτ, έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ανελκά, ο οποίος άξιζε ένα τέρμα για την εν γένει παρουσία του.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Γκόρντον, Μπάρντσλεϊ, Ρίτσαρντσον, Ονουόχα (87’ Κουκ), Μπραμπλ, Φέρντιναντ, Μαλμπράνκ (81’ Κόλντμπακ), Χέντερσον, Ελμοχαμάντι, Σεσενιόν, Γκιάν
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Μποσίνγκουα (90’ Φερέιρα), Τέρι, Εσιέν, Λάμπαρντ, Μίκελ (77’ Ραμίρες), Ντρογκμπά, Καλού (81’ Μαλουντά), Ανελκά