«Επεισοδιακός» τελικός

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 05 Απριλίου 2011 23.07

Η ΕΘΑ έκανε το 1-0 (78-74)  στη σειρά των τελικών με την ΑΕΛ, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από τις έξι τεχνικές ποινές εις βάρος της ΑΕΛ.

Τις αντεγκλήσεις του διαιτητή Ελισαίου Χριστοδούλου με τον Παλάλα και τα σφοδρά παράπονα της ομάδας της Λεμεσού από το διαιτητικό τρίο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΛ επεδίωξαν της αλλαγές στα σκριν έτσι ώστε να υπάρχει μις ματς. Εκμεταλλεύτηκαν αυτή την κατάσταση, με τον Γιούν και το Ντέλιτς και μπόρεσαν να είναι κοντά στο σκορ. Η ΕΘΑ με ένα ξέσπασμά της (7-0) πήγε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (35-26). Η ΑΕΛ αντέδρασε για να κλείσει το ημίχρονο με 35-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τα ευτράπελα, τα οποία σημάδεψαν το παιχνίδι. Η ομάδα της Λεμεσού διαμαρτύρεται για τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν σε αντίθεση με την ομάδα της ΕΘΑ που δόθηκαν ούτε τα μισά. Αποκορύφωμα η διαμαρτυρία του Παλάλα στον Χριστοδούλου για ένα φάουλ που δεν δόθηκε με τον κύπριο διαιτητή να ακουμπάει τον παίκτη της ΑΕΛ, ο οποίος έπεσε στο έδαφος. Ο Παλάλας δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και ντισκαλιφιέ.

Οι διαιτητές πήγαν στο αποδυτήρια έξι λεπτά πριν από την λήξη της αναμετρήσεις. Γύρισαν στο παρκέ με την ΕΘΑ να εκτελεί έξι βολές με το σκορ να γίνεται 68-61 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι σκέφτηκαν να αποχωρήσουν από το παρκέ, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων συνέχισαν να αγωνίζονται. Εκεί που έδειχναν όλα να τελειώνουν, ο Γιούιν πήρε το όπλο του. Από τα εννιά μέτρα (!) «πυροβόλησε» ευστόχησε και έκανε το 74-74 46΄΄ πριν από τη λήξη. Η ΕΘΑ έχασε την επίθεση με την ΑΕΛ να έχει τη χρυσή ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Μασάμπα έκλεψε από τον Κουνούνη και στον αιφνιδιασμό πέτυχε καλάθι και φάουλ. Στην τελευταία επίθεση της η ΑΕΛ αστόχησε με τον Ντελιτς σε σουτ τριών πόντων με τον Γκολούμποβιτς με μία βολή να γράφει το τελικό 78-74

Οι διαιτητές έκαναν πάρα πολλά λάθη και φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, τελικό πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 13-16,35-32, 57-54, 78-74
ΕΘΑ (Κωνσταντινίδης): Τζόνσον 14 (1), Ντάμπκους 5, Κινγκ 13, Μασάμπα 13 (3), Τατ 10 (1), Τσουπ 12 (1), Ρέτινγκ 11 (1)
ΑΕΛ (Σπύρου): Πάπιτς 2, Κουνούνης 5 (1), Παλάλας 5 (1), Ντέλιτς 18 (3), Γιούιν 23(2), Γουάιατ 9 (1), Μιλόσεβιτς 12

Καταγγελία στον Χριστοδούλου

Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο αρχηγός της ΑΕΛ Γιώργος Παλάλας, πήγε στον αστυνομικό σταθμό και κατέθεσε μήνυση στον διαιτητή Χριστοδούλο για βιαιοπραγία. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ η ΑΕΛ προτίθεται να ζητήσει τους ίδιους διαιτητές στο δεύτερο παιχνίδι που θα γίνει στη Λεμεσό.

«Συνεχίσουμε με το εφηβικό»

Ο γενικός αρχηγός της ΑΕΛ, Ανδρέας Μουζουρίδης, ήταν λάβρος στις δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι που κάλυψε την αναμέτρηση: «Συγχαρητήρια στην ΕΘΑ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, κάτι που ήταν δεδομένο. Εμείς θα συνεχίσουμε την εφηβική ομάδα στα υπόλοιπα παιχνίδια των τελικών. Η κίνηση αυτή γίνεται σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την αντιμετώπιση που έτυχε από τη διαιτησία στον αγώνα». Παράλληλα ο Ανδρέας Μουζουρίδης απαίτησε την παραίτηση του προέδρου της Ομοσπονδίας, Γιώργου Χρυσοστόμου και κάλεσε όσα σωματεία συμφωνούν με αυτή την απόφαση να κατέλθουν σε συνάντηση για να παρθούν αποφάσεις για το μέλλον του αθλήματος. «Η ΑΕΛ και ο εκπρόσωπός της λένε τα πράγματα με τα όνομά τους και αυτό θα κάνουν ανεξαρτήτου κόστους. Έχουμε χάσει τίτλους από αυτή μας την επιλογή, αλλά θα συνεχίσουμε γιατί αυτές είναι οι αρχές του σωματείου μας», κατέληξε.

Κατηγορία: Κύπρος