Εκπλήξεις στην Κύπρο

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2011 20.15

Καμία από τις μεγάλες ομάδες δεν κέρδισε για την δεύτερη αγωνιστική που διεξήχθη την Κυριακή (11/9).

Ως η ημέρα των εκπλήξεων μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή (11/9) για το πρωτάθλημα της Κύπρου. Αυτό γιατί οι «μικροί» έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να πάρουν τα θετικά αποτελέσματα από τις μεγάλες.

Αρχικά η Ανόρθωση μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ, παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στη Νέα Σαλαμίνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Γκρέι στις καθυστερήσεις. Αμέσως μετά όμως ο Μαρκίνιος με μακρινό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα κάνοντας το 1-1 στο 94’.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Αναγέννηση Δερύνειας  η οποία διέλυσε με 4-1 τον Απόλλων Λεμεσού. Στο 10’ οι γηπεδούχοι ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Σιμούνοβιτς και Κολοκούδια, με τον τελευταίο να κάνει το 3-0 στο 52’.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εύστοχο πέναλτι του Κιρόφσκι στις καθυστερήσεις, με τον Σοάρες να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 94’.

Τέλος η Ομόνοια άφησε δύο σημαντικούς βαθμούς στο «Τσίρειο» απέναντι στον Άρη Λεμεσού, μένοντας στο 1-1. Οι γηπεδούχοι στο 27’ πήραν το προβάδισμα με τον Βασιλείου, ωστόσο το «τριφύλλι» έφτασε στην ισοφάριση με τον Μαρκάσα στο 85’.

Κατηγορία: Κύπρος