Μία ευκαιρία αρκούσε (video)

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Δευτέρα, 02 Μαίου 2011 22.44

Σε καμία περίπτωση η Γιουβέντους δεν έκανε την εμφάνιση που θα ήθελε απέναντι στη Λάτσιο, ωστόσο πήρε τη νίκη με 1-0 κάνοντας μόλις δύο ευκαιρίες.

Επί 80 λεπτά η Λάτσιο είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Γιουβέντους. Οι «λατσιάλι» δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ ωστόσο στη τελική προσπάθεια είτε έστελναν την μπάλα άουτ, είτε στην αγκαλιά του Μπουφόν.

Έτσι η αποβολή του Λεντέσμα στο 81’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Μέλο έκρινε ουσιαστικά τον νικητή της αναμέτρησης.

Αυτό γιατί μόλις έξι λεπτά αργότερα ο Σιμόνε Πέπε με διαγώνιο σουτ, πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, δίνοντας τη νίκη στην «γηραιά κυρία», η οποία στο πρώτο ημίχρονο, είχε χάσει την πιο κλασική ευκαιρία με τον Μάτρι, ο οποίος από το ένα μέτρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μουσλέρα.

Πλέον η Γιουβέντους διατηρεί ακόμα ελπίδες για μία θέση στην Ευρώπη, καθώς βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς κάτω από την 6η θέση και την Ουντινέζε, με τρεις αγωνιστικές να μένουν για το τέλος του πρωταθλήματος.

Με αυτήν την ήττα η Λάτσιο χάνει το απευθείας εισιτήριο για το Champions League και πρέπει πλέον να διατηρήσει το προβάδισμα τους ενός βαθμού από την Ρόμα και την Ουντινέζε για να αγωνιστεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Κατηγορία: Ιταλία