«Φιλικός» θρίαμβος της Ίντερ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2011 00.57

Η Ίντερ επικράτησε σε φιλικό τουρνουά τριών 45λεπτων αγώνων με αντιπάλους Γιουβέντους και Μίλαν.

Οι τρεις ιταλικοί σύλλογοι διαγωνίστηκαν στο «Trofeo TIM» στο γήπεδο της Μπάρι. Αρχικά, οι «νερατζούρι» έφεραν 1-1 με την Γιουβέντους, αλλά κέρδισαν στα πέναλτι με 6-5. Στο ένατο λεπτό, ο Μίρκο Βούτσινιτς άνοιξε το σκορ για την «Κυρία», αλλά στο 16ο ο Αντρέα Ρανόκια ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ουέσλεϊ Σνάιντερ.

Ακολούθησε το 2-1 της Γιουβέντους σε βάρος της Μίλαν. Ο Κασάνο πέτυχε το 1-0 με ωραίο πλασέ στο δωδέκατο λεπτό, αλλά το σκορ ανατράπηκε σταδιακά. Στο 21ο λεπτό, ο Βιδάλ πέτυχε ένα γκολ από 35 μέτρα, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Μάτρι διαμόρφωσε το 2-1.

Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε προσωρινά βαθμολογικό πλεονέκτημα στους Γιουβεντίνους, αλλά το 1-0 της Ίντερ σε βάρος της Μίλαν πρόσφερε το τρόπαιο στους «νερατζούρι». Συγκεκριμένα, ο Ντιέγκο Μιλίτο σημείωσε γκολ στο 28ο λεπτό. Έτσι, η Ίντερ έφθασε στους πέντε βαθμούς, η Γιουβέντους κατατάχθηκε στην δεύτερη θέση με τέσσερις πόντους, ενώ η Μίλαν έφυγε χωρίς βαθμό.