Και τώρα… «Γουέμπλεϊ»

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 21 Μαίου 2011 19.53

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 3-1 της Μάλαγα στο «Ροσαλέδα» και έκλεισαν θετικά τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Με την ανακοίνωση της ενδεκάδας για τη Μπαρτσελόνα, όλοι κατάλαβαν ότι το μόνο που απασχολεί τους «μπλαουγκράνα» πλέον είναι ο μεγάλος τελικός του «Γουέμπλεϊ» και όχι η τελευταία αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Μάλαγα, έχοντας αρκετά κέρδη από τους νεαρούς ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν το προβάδισμα με τον Φερνάντεζ, ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Στο 44’ ωστόσο, ο Μπόγιαν ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιναλίστ του Champions League, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με τα τέρματα των Αφελάι (76’) και Μπάρτρα (84’) πήραν τη νίκη με 3-1.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο (87’ Αρνάου), Χέσους Γκάμεζ, Γουέλινγκτον, Στάντσγκααρντ, Ελισέου, Μαρέσκα, Καμάτσο, Απόνο (70’ Πορτίγιο), Ντούντα (70’ Σάντρο Σίλβα), Φερνάντεζ, Χουάνμι
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Αντριάνο (60’ Ντάνι Άλβες), Μπάρτρα, Φόντας, Αμπιντάλ (72’ Πέδρο), Τιάγκο Αλκαντάρα, Σέρτζι, Μάξγουελ, Αφελάι, Μπόγιαν, Ζεφρέν (68’ Μασεράνο)

Κατηγορία: Ισπανία