Έκανε το καθήκον της

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 01 Μαίου 2011 19.53

Η Σεβίλλη επικράτησε της αδιάφορης Χετάφε με 1-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε ένα εισιτήριο για την Ευρώπη.

Μόνο τη νίκη ήθελε η Σεβίλλη στην αναμέτρηση με την Αλμερία στο «Μεντιτεράνεο» για να συνεχίσει να βρίσκεται στις θέσεις της Ευρώπης. Οι Σεβιγιάνοι, έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν με 1-0. Τα πράγματα έγιναν εύκολα για αυτούς, μετά την αποβολή του Γιάκομπσεν στο 52’, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Ρενάτο πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Ακόμα ένα βήμα για την παραμονή της έκανε η Μάλαγα η οποία επικράτησε με 3-1 της Χέρκουλες. Ο… Ηρακλής προηγήθηκε μόλις στο 4’ με τον Βαλντέζ, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Μπαπτίστα ισοφάρισε.

Στην επανάληψη σε ένα τρίλεπτο η Μάλαγα καθάρισε το παιχνίδι καθώς τα τέρματα των Ροντόν (73’) και Μπαπτίστα (76’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη ζώνη του υποβιβασμού απομακρύνθηκε και η Σανταντέρ η οποία πήρε τη νίκη απέναντι στην Μαγιόρκα με 2-0. Ο Ρόσενμπεργκ στο 13’άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Κένεντι να κάνει το 2-0 στο 43’. Τέλος, Λεβάντε και Σπόρτινγκ Χιχόν αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα σε ένα από τα αδιάφορα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία ΕΔΩ.

Κατηγορία: Ισπανία