Εύκολα η Οσασούνα

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 13 Μαρτίου 2011 21.40

Τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Σανταντέρ πανηγύρισε η Οσασούνα που την έφερε έξι βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Από πολύ νωρίς καθάρισε το παιχνίδι η Οσασούνα η οποία επικράτησε με 3-1 της Σανταντέρ και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή της. Ο γνωστός μας από το πέρασμά του από το ελληνικό πρωτάθλημα και τον Λεβαδειακό, Κίκε Σόλα, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19’. Τρία λεπτά αργότερα ο Νεκουνάμ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο τρόπο, και ο Σοριάνο στο 49 έκανε το 3-0, ωστόσο ο Ρόσενμπεργκ για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 52’. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Σοριάνο στο 74' αποβλήθηκε.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ρικάρντο, Νέλσον, Λόλο, Φλάνιο, Μονρεάλ, Πουνιάλ, Νεκουνάμ, Θεχούδο (75' Βαντότς), Καμούνιας (91' Καγέχα), Σοριάνο, Σόλα (85' Νταμιά).
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Πινίγιος, Τορεχόν, Κόλσα, Λασέν (70' Ντιόπ), Ενρίκε, Κρίστιαν, Μουνίτις, Κένετι, Ρόσενμπεργκ, Αριέλ.