Επέστρεψε η Βιγιαρεάλ

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Πέμπτη, 03 Μαρτίου 2011 00.14

Τη νίκη μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα πήρε η Βιγιαρεάλ, επικρατώντας με 1-0 της Χέρκουλες. Σημαντικό βαθμό απέσπασε η Λα Κορούνια στην έδρα της Οσασούνα.

Στα τελευταία της δύο παιχνίδια η Βιγιαρεάλ αυτό που είχε καταφέρει να πάρει ήταν δύο ισοπαλίες, απέναντι σε Σανταντέρ και Μάλαγα. Ωστόσο απέναντι στην Χέρκουλες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 1-0, χάρη σε τέρμα του Ρόσι στο 22’.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις τελείωσε η αναμέτρηση της Οσασούνα η οποία υποδέχτηκε την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Ο σύλλογος της Γαλικίας κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίες και να αποσπαστεί τρεις βαθμούς από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της έκανε η Σαραγόσα η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και επικράτησε με 2-1. Ο Φερνάντο Γιορέντε έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βάσκους στο 18’, ωστόσο στην επανάληψη η Σαραγόσα έκανε την ανατροπή και πήρε πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο Γιάροσικ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 49’, με τον Ούτσε να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα πέντε λεπτά αργότερα.

Στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας η Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Αλφόνσο Πέρεθ» απέναντι στην Χετάφε. Οι «ροχιμπλάνκος» ισοφάρισαν στο 81’ με τον Ελίας, καθώς η Χετάφε είχε πάρει το προβάδισμα, μόλις στο 3΄με τέρμα του Μανού ντελ Μοράλ. Τέλος η Ρεάλ Σοσιεδάδ παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Λεβάντε. Ο Ζουρουτούθα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 53’, με τον Ντελ Όρνο να ισοφαρίζει και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 77’.