Έ(χ)ασαν έδαφος

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου 2011 21.16

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη, δίνοντας την ευκαιρία στην Εσπανιόλ να ξεφύγει ακόμα περισσότερο μετά τη νίκη της με 4-1 απέναντι στην Σοσιεδάδ.

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες στο «Βιθέντε Καλντερόν» παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης και με τέτοιες επιδόσεις δεν μπορεί να ελπίζει σε ευρωπαϊκή έξοδο. Αυτή την φορά η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 2- και παρέμεινε στις θέσεις της Ευρώπης, ωστόσο έχασε τις τελευταίες της ελπίδες για το Champions League

Ο Νεγρέδο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ανδαλουσιανούς στο 41’ με τον σύλλογο της Μαδρίτης να ισοφαρίζει στο 47’ με τον Κόκε. Ο Ράκιτιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 66’, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Ρέγες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους επιθετικούς της η Εσπανιόλ πήρε ακόμα μία νίκη στο «Κορνέγια ελ Πρατ» με 4-1 απέναντι στην Σοσιεδάδ και έκανε ακόμα ένα βήμα για να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Εστράδα με αυτογκόλ, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 42’ αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό επανόρθωσε ισοφαρίζοντας για την ομάδα του! Στην επανάληψη ωστόσο πρωταγωνιστές ήταν οι ποδοσφαιριστές της Εσπανιόλ και με τον Γκαρσία πήραν εκ νέου το προβάδισμα (51’) για να έρθουν οι Καγιεχόν (81’) και Μάρκες (90’) να διαμορφώσουν το εμφατικό 4-1 υπέρ της ομάδας τους.

Στο άλλο παιχνίδι για την Πριμέρα Ντιβιζιόν που διεξήχθη νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου, Σπόρτινγκ Χιχόν και Σαραγόσα έμειναν στο 0-0, παραμένοντας πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.