Ακόμα ένα βήμα προς το θαύμα για Σαραγόσα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 31 Μαρτίου 2012 20.01

Την τρίτη της διαδοχική νίκη πήρε η Σαραγόσα στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν και μείωσε στους τρεις από τις θέσεις της παραμονής.

Mission Impossible ήταν αυτή που πήρε ο Μανόλο Χιμένεθ πριν από περίπου δύο μήνες, όταν αναλάμβανε την… ήδη υποβιβασμένη Σαραγόσα με στόχο να την οδηγήσει στην παραμονή. Ο πρώην τεχνικός της ΑΕΚ, όμως φαίνεται πως βρήκε το… κουμπί της ομάδας και την οδηγεί από νίκη σε νίκη.

Απέναντι στην Σπόρτινγκ Χιχόν, πήρε τη τρίτη της διαδοχική επικράτηση, νικώντας 2-1 και μείωσε στους τρεις από τις θέσεις της παραμονής. Ο Πόστιγκα στο 37’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Εγουρέν στο 49’ να ισοφαρίζει σε 1-1. Κάπου εκεί, ο Αλμπέρτο Λόρα, ύστερα από σύγκρουση έχασε τις αισθήσεις του, παγώνοντας το γήπεδο και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους, σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λαφιτά.

Στο άλλο παιχνίδι της ίδιας ώρας, η Γρανάδα πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 εκτός έδρας απέναντι στη Σανταντέρ. Όλα έγιναν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν ο Ούτσε κέρδισε το πέναλτι, με τον Σικέιρα να το αξιοποιεί δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.