Στην κορυφή η Μπέτις

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 22 Σεπτεμβρίου 2011 23.52

Η Μπέτις, έστω και με αρκετή πίεση στα τελευταία λεπτά, επικράτησε με 4-3 της Σαραγόσα και ανέβηκε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με δώδεκα βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο δωδεκάλεπτο και φάνηκε πως θα έχουν εύκολη βραδιά. Παρά τα γκολ, όμως, των Ρόκε Σάντα Κρουζ στο 7ο λεπτό και του Σάλβα Σεβίγια στο δωδέκατο, η Σαραγόσα βρήκε τον τρόπο να επανακάμψει.

Συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό ο Εφραίν Χουάρεζ μείωσε σε 2-1. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα της Σεβίλλης κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπενάτ Ετσεμπαρία Ουρκιάγκα. Μάλιστα, ο νεοαποκτηθείς Σάντα Κρουζ διαμόρφωσε το 4-1 στο 49ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η αποβολή του Κάστο στο 69ο λεπτό ανέτρεψε τα δεδομένα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Χουάν Κάρλος με δύο γκολ στο 77ο και στο 79ο λεπτό. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν την ισοπαλία.

Έτσι η Μπέτις έφθασε στους δώδεκα βαθμούς με τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Από την άλλη, η Σαραγόσα έμεινε στους τέσσερις πόντους.

Μπέτις: Αμάγια, Ντοράδο, Περέιρα (71’ Γκοίτια), Ουρκιάγκα, Κάστο, Σεβίγια (46’ Χουάνμα), Σάντα Κρουζ, Σίκα, Ιρίνε, Μοντέρο (61’ Ροντρίγκεζ), Πέρεζ.
Σαραγόσα: Ρομπέρτο, Χουάρεζ, Ματέος, Ποστίγκα, Γκαρσία, Ντα Σίλβα, Μπαρέρα (46’ Κάρλος), Λάφτα, Μίκαελ (64’ Ζουσουλίνι), Μινέρο.

Κατηγορία: Ισπανία