Νίκησε η ανθρωπιά!

Συντάκτης: Δημήτρης Δρίζος Δημοσίευση: Τετάρτη, 18 Μαίου 2011 06.56

Η Μπορούσια Ντόρμουντ επιβλήθηκε με 2-1 της ομάδας επίλεκτων Ιαπώνων ποδοσφαιριστών, το οποίο έγινε για να δοθεί βοήθεια στους πληγέντες από τις φυσικές καταστροφές.

Το φιλικό διεξήχθη στο Ντούισμπουργκ μπροστά σε 10 χιλιάδες θεατές, με τους Γερμανούς να παίρνουν το προβάδισμα με τον Μάρκους Φέλνερ στο 8ο λεπτό ενώ ο Ντάνιελ Γκίντζεκ λίγα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών.

Οι Ιάπωνες κατάφεραν να σκοράρουν στο 35ο λεπτό με τον Σίντζι Καγκάβα, ο οποίος αγωνίζεται στην Ντόρτμουντ ωστόσο για το φιλικό τέθηκε αντίπαλος της ομάδας του, με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Φλόριαν Κρίνγκε.

Τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν από το φιλικό θα διατεθούν στους πληγέντες από τις φυσικές καταστροφές που έπληξαν την «χώρα του ανατέλλοντος ηλίου» ενώ οι σπόνσορες του φιλικού δώρισαν 1 εκατομμύριο ευρώ.