Ανατροπή τίτλου για Λιλ

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 10 Μαίου 2011 23.24

Μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ η Λιλ, ωστόσο επικράτησε με 2-1 της Σεντ Ετιέν και πήρε μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο.

Στους επτά βαθμούς από τους διώκτες της αποσπάστηκε η Λιλ, μετά την μεγάλη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Σεντ Ετιέν στο «Ζοφρουά Γκισάρ». Πλέον οι «λιλουά» με ένα παιχνίδι παραπάνω πήραν τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Μόλις στο 5’ ο Ριβιέρ έβαλε τους «στεφανουά» μπροστά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, δεν απογοητεύτηκε και έφτασε στην ανατροπή. Ο Ντε Μέλο στο 14’ ισοφάρισε για τους «σκύλους», με τον Μαβουμπά στο 66’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι για την 35η αγωνιστική η Παρί Σεν Ζερμέν παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην Νανσί με 2-2. Ο Ερντίνγκ μόλις στο 4’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους πρωτευουσιάνους, με τον Ν’Γκουεμό να ισοφαρίζει από το πέναλτι στο 21’, φάση στην οποία αποβλήθηκε και ο Ζαλέ.

Μπορεί να αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, ωστόσο η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ, έφτασε στο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Καμαρά. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Χάτζι στο 69’ με την Νανσί να μένει και εκείνη με παίκτη λιγότερο, δύο λεπτά αργότερα όταν ο Λεμέτρ αποβλήθηκε. Πλέον η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στη πρώτη τριάδα και τα όνειρά της για «σεντόνι» σβήνονται. Από τη πλευρά της η Νανσί πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια της παραμονής της, ωστόσο παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Κατηγορία: Γαλλία