Βήμα παραμονής για Μονακό

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 24 Απριλίου 2011 19.16

Στους δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκονται οι Μονεγάσκοι, μετά τη νίκη τους με 1-0 απέναντι στην Ρεν.

Την τέταρτή της νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια πήρε η Μονακό η οποία δείχνει ότι στα δύσκολα στέκεται στο ύψος της. Απέναντι στην Ρεν ο «χρυσός» σκόρερ, ήταν ο Γουέλκομ στο 73’. Με αυτή τη νίκη οι Μονεγάσκοι, ξέφυγαν στους δύο βαθμούς από τις τελευταίες θέσεις.

Στην ίδια θέση βρίσκεται και η Οσέρ, που έχασε την ευκαιρία απέναντι στην Λανς, παραχωρώντας ισοπαλία με 1-1 στο «Αμπέν Ντεσάν». Ο Μπόλι μόλις στο 5΄έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τον Ρουντέ, ωστόσο να ισοφαρίζει στο 49’ για την Λανς που βρίσκεται οκτώ βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, η Μπορντό πήρε τη νίκη απέναντι στην Σεντ Ετιέν, επικρατώντας με 2-0. Οι Γιρονδίνοι, ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και άνοιξαν στο σκορ με τον Πλασίλ στο 15’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 89΄από τον Ντιαμπατέ.

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Καέν, η οποία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην Τουλούζ με 1-1 και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Χαμουμά με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα, ο Σισοκό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στην τέταρτη θέση παρέμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά την ισοπαλία της με 2-2 στην έδρα της αδιάφορης Μπρεστ. Οι πρωτευουσιάνοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με τον Μποντμέρ στο 20’, ωστόσο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν ανατρέψει το σκορ. Αρχικά ο Τουρέ ισοφάρισε στο 38’ με τον Γκρούγκι να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ, ισοφάρισε με τον Οαρό στο 87’.

Στους τρεις βαθμούς από τις θέσεις του υποβιβασμού διατηρήθηκε η Βαλενσιέν, μετά την ισοπαλία με 1-1 που παραχώρησε στην Σοσό. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 10’ με τέρμα του Καντίρ, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Ντουκουρτιού, με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τέλος η Αρλ πήρε τον βαθμό στο «Μαρσέλ Πικό» απέναντι στην Νανσί, με 0-0. Οι ουραγοί και ήδη υποβιβασμένοι φιλοξενούμενοι, αγωνιζόντουσαν από το 10’ με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Μπαλντέ, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει τα μηδέν στην άμυνά της.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία ΕΔΩ.

Κατηγορία: Γαλλία