Κερδισμένη η Οσέρ

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 16 Απριλίου 2011 21.37

Στους δύο βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται η Οσέρ, μετά τη νίκη της με 1-0 απέναντι στην Τουλούζ.

Από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 31ης αγωνιστικής του γαλλικού Σαμπιονά, ήταν αυτό ανάμεσα στις Τουλούζ και Οσέρ. Η ομάδα του Ζαν Φερναντέζ ήταν αυτή που λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Ντούντκα, και ξέφυγε με δύο βαθμούς από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης κρίθηκε όλα στο παιχνίδι της Σοσό με την Καέν. Οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν τους βαθμούς για την παραμονή τους, έφυγαν με άδεια χέρια από το «Μπονάλ», καθώς ηττήθηκαν με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Ελ Αράμπι στο 9’, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Ντραμέ στο 13’. Ύστερα από αυτό όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μαϊγκά να πετυχαίνει δύο τέρματα (81’, 86’) δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Καέν, ήταν να μειώσει με τον Χαμούμα στο 89’, και να παραμείνει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ακόμα δυσκολότερο γίνεται το έργο της Λανς μετά την εντός έδρας ισοπαλία της με 1-1 απέναντι στην Μπρεστ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Ερμάχ στο 20’, ωστόσο η ισοφάριση του Αϊτέ στο 60’, άφησε τη Λανς έξι βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ακόμα ένα βήμα για την παραμονή της έκανε η Νις που επικράτησε στη Νίκαια της Μονακό με 3-2. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μουνιέ στο 21’ έδωσε το προβάδισμα στη Νις, με τον Γκόσο να ισοφαρίζει για τους Μονεγάσκους στο 29’. Ο Σιβέλι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 46’, με τον Μουλουνγκί να κάνει το 3-1, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Παρκ στο 75’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με την Μονακό να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αποβολή του Σουπραϊέν στο 39’ για την Ρεν φάνηκε καταδικαστική για την ομάδα του, καθώς έχασε το προβάδισμα που είχε πάρει με τον Νταλμάτ στο 23’. Αυτό γιατί ηττήθηκε με 2-1 από τη Λοριάν, με τέρματα των Γκαμέιρο (50’) και Κοκελίν (62’) και έχασε σημαντικό έδαφος για μία θέση στην Ευρώπη.

Κάτι που κέρδισε η Σεντ Ετιέν, μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Νανσί. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «στεφανουά» ήταν ο Παγιέ, που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (57’, 65’) και ανέτρεψε το τέρμα του Λουίζ στο 40’ που είχαν σημειώσει οι φιλοξενούμενοι.

Για το πρόγραμμα και την βαθμολογία πατήστε ΕΔΩ.

Κατηγορία: Γαλλία