Ανατροπή τίτλου για Λιλ

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 19 Μαρτίου 2011 22.01

Τη νίκη με 2-1 στην Βρετάνη απέναντι στην Μπρεστ πήρε η Λιλ. Βαθμολογική ανάσα για την Οσέρ που επικράτησε με 2-0 της Σοσό.

Έξι βαθμούς μακριά από την 2η θέση και την Ρεν αποσπάστηκε η Λιλ η οποία πέρασε νικηφόρα με 2-1 από το «Φρανσί Λε Μπλε» απέναντι στην Μπρεστ. Οι «λιλουά» πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Ρεν με την Λιόν για να μάθουν πόσους πόντους διαφορά θα έχουν από τους διώκτες τους. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους πρωτοπόρους, καθώς στο 19’ ο Λεσομιέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Είκοσι λεπτά αργότερα όμως ο Ζερβίνιο ισοφάρισε για την Λιλ, με το Μούσα Σο να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους στο 53’.

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για την παραμονή πήρε ο Οσέρ στο «Αμπέ Ντεσάν» απέναντι στην Σοσό, επικρατώντας με 2-0. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς η Οσέρ αποσπάστηκε από τις θέσεις του υποβιβασμού στους τρεις βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γέλεν ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα των νικητών (18’, 64’).

Ζωντανή στην μάχη της παραμονής παρέμεινε η Λανς η οποία διέλυσε με 4-1 εκτός έδρας την Μονπελιέ που ουσιαστικά είναι αδιάφορη. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 με τέρματα των Ακαλέ (19’), Ερμάχ (30’) και Ρουντέ (34’). Στην επανάληψη ο Μποκαλί μείωσε προσωρινά για τους γηπεδούχους, με τον Ζεμαά ωστόσο, να διαμορφώνει το τελικό 4-1 για τους φιλοξενούμενους στο 62’.

Από την κόλαση επέστρεψε η Μπορντό στο «Νανζεσέρ» απέναντι στην Βαλενσιέν. Οι γηπεδούχοι με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 με τέρματα του Ντάνιτς (36’, 59’), ωστόσο, η ομάδα του Ζαν Τιγκανά επέστρεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Ζούσιε στο 81’ μείωσε με τον Σιανί να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 84’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την ισοπαλία η Νις από την Τουλούζ, καθώς στο 94’ ο Λουμπόγια ισοφάρισε το τέρμα του Σανταντέρ στο 27’. Τέλος η Λοριάν παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Σεντ Ετιέν με τις δύο ομάδες να παραμένουν στην μέση της βαθμολογίας.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία ΕΔΩ.

Κατηγορία: Γαλλία