Πιστή στις παραδόσεις

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 12 Μαρτίου 2011 22.46

Η Λιόν πήρε την όγδοη συνεχόμενή της νίκη στο «Μπονάλ» απέναντι στην Σοσό και μείωσε στον πόντο από την κορυφή.

Στον έναν βαθμό από την κορυφή μείωσε η Λιόν βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα Γαλλίας. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ συνέχισε την εκπληκτική παράδοση που έχει στο «Μπονάλ» απέναντι στην Σοσό, καθώς πήρε την όγδοη συνεχόμενή της νίκη, επικρατώντας αυτή την φορά με 2-0. Ο Λισάντρο Λόπεζ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ για τους «λιονέ», με τον Πιάνιτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 64’.

Στις νίκες επέστρεψε η Σεντ Ετιέν μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Οι «στεφανουά» επικράτησαν με 2-0 της Μπρεστ με τέρματα των Σακό (35’) και Παγιέ (89΄). Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε η Νις απέναντι στην Οσέρ. Σκόρερ ήταν ο Μουλουνγκί ο οποίος με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που την απέσπασε στους επτά βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

Έναν βαθμό λιγότερο έχει η Νανσί μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Καέν και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Νγκουεμό στο 38’ έκανε το 1-0, με τον Τραορέ στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Γιαταμπάρα αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 75’. Καταδικαστική ήττα υπέστη η Λανς στο «Φελίξ Μπολάρ» από την Τουλούζ η οποία επικράτησε με 1-0 με τέρμα του Σανταντέρ στο 74΄.

Τέλος το πιο θεαματικό παιχνίδι έγινε στο «Παρκ ντε Σπορ», όπου Αρλ και Λοριάν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3. Ο Μεριέμ στο 6’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο η Λοριάν ανέτρεψε το σκορ πριν το ημίχρονο. Ο Αμαλφιτανό ισοφάρισε στο 19’, με τον Ντιαρά να κάνει το 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.  Το τέρμα του Γκαμέιρο στο 53΄έδειχνε να κρίνει την αναμέτρηση υπέρ της Λοριάν, ωστόσο η ουραγός Αρλ, επέστρεψε, φτάνοντας στην ισοφάριση. Ο Κερμογκάντ στο 64’ μείωσε σε 2-3, με τον Καμπελά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 80’.