Προσέγγισε την κορυφή η Λιόν

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 27 Αυγούστου 2011 23.02

Η Λιόν επικράτησε την Μονπελιέ με 2-1 και έφθασε στους οκτώ βαθμούς έναντι των εννέα της ομάδας του Μάρκο Εστράδα.

Ο 28χρονος Χιλιανός, ο οποίος απασχόλησε τον Ολυμπιακό σε μεταγραφικό επίπεδο, αγωνίστηκε για 74 λεπτά, αλλά τότε αντικαταστάθηκε από τον Ζορί Μαρβό. Η Μονπελιέ ήταν ήδη πίσω με 1-0 λόγω γκολ του Μιραλέμ Πίανιτς στο 49ο λεπτό, τέσσερα λεπτά, αφού εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Γιούνες Μπελαχαντά αποβλήθηκε στο 81ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Ζερεμί Πιέντ σημείωσε το 2-0, μόλις έξι λεπτά έπειτα από την δική του είσοδο στον γήπεδο. Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Ανρί Μπεντιμό στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Οι δυο αντίπαλοι διατηρούν της δύο πρώτες θέσεις του γαλλικού πρωταθλήματος μετά το αποψινό μεταξύ τους αποτέλεσμα.

Λιόν: Λορίς, Κονέ, Λοβρέ, Ρεβεϊλέρ, Σισοκό, Μπαστός (85΄Λαγκαζέτ), Γκονγκαλόνς, Κάλστρομ, Λόπεζ, Γκομίς (77’ Πιέντ), Μπριάντ (45’ Πίανιτς).
Μονπελιέ: Πιονιέ, Μποκαλί, Ουάνγκα Μπίουα, Χίλτον, Μπεντιμό, Μπελχαντά, Ντερνίς (67’ Καμαρά), Εστράδα (74’ Μαρβό), Σαΐχι, Ουτάκα (91’ Κοϊτά), Ζιρού.

Κατηγορία: Γαλλία