Ισοπαλία χωρίς νόημα

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Μαίου 2011 16.47

Η Τσέλσι, εμφανώς απογοητευμένη από την απώλεια του τίτλου, παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 στη Νιούκαστλ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αμήχανο ήταν το κλίμα στο «Στάνφορντ Μπριτζ», μετά την κατάκτηση του τίτλου από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι φίλοι των «μπλε» έκαναν το καθήκον τους και βρέθηκαν στο γήπεδο, ωστόσο έφυγαν απογοητευμένοι μετά την ισοπαλία με 2-2 της ομάδας τους απέναντι στην Νιούκαστλ.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τους γηπεδούχους που μόλις στο 2’ πήραν το προβάδισμα με τον Ιβάνοβιτς. Η απάντηση των «καρακαξών» ήταν άμεση, καθώς στο 10’ μετά από σουτ του Τέιλορ, και κόντρα στον Γκουτιέρεζ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Τσεχ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έδειχνε να παίρνει τη νίκη, καθώς ο Άλεξ στο 83’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο η ομάδα του Άλαν Πάρντιου στο τέλος «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Τέιλορ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Άλεξ, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες (65’ Μαλουντά), ΜακΈχραν (65’ Εσιέν), Λάμπαρντ, Μπεναγιούν (64’ Ντρογκμπά), Τόρες, Ανελκά
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Σίμπσον, Κολοτσίνι, Τέιλορ, Ενρίκε, Γκουτιέρεζ (76’ Ράνγκερ), Μπάρτον, Τέιλορ Ρ., Φέργκουσον (70΄Λούα Λούα), Αμεόμπι, Λόβενκτραντς (83’ Αμεόμπι)

Κατηγορία: Αγγλία