Στα ημιτελικά η Μπόλτον

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 12 Μαρτίου 2011 16.52

Την νίκη με 3-2 πήρε η ομάδα του Όουεν Κόιλ στο «Σεντ Άντριους» απέναντι στην Μπέρμιγχαμ, και ταυτόχρονα την πρόκριση.

Από την στιγμή που η Μπέρμιγχαμ κατέκτησε το Λιγκ Καπ, δεν είχε την πολυτέλεια να σκεφτεί και το κύπελλο Αγγλίας, καθώς βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού.

Έτσι η ήττα – αποκλεισμός με 3-2 από την Μπόλτον δεν φαίνεται να είναι και οδυνηρός για την ομάδα του Άλεξ ΜακΛις. Ο Ελμάντερ στο 21’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ωστόσο το προβάδισμα αυτό χάθηκε στο 38’ με τέρμα του Ζερόμ.

Στην επανάληψη ο Ντέιβις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 66’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Όουεν Κόιλ. Παρόλα αυτά ο Φίλιπς στο 80’ ισοφάρισε και πάλι για τους «μπλε», και όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα κριθεί στο «Ρίμποκ». Ωστόσο η «χρυσή» αλλαγή για την Μπόλτον, Λι στις καθυστερήσεις έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Φόστερ, Μέρφι (83’ Ντάρμπισαϊρ), Πάρναμπι, Γίρανεκ (28’ Ρίντζγουελ), Ντέιβις, Λάρσον, Φέγκιουσον (29’ Ρέντμοντ), Μπεσαζούρ, Μουτς, Φίλιπς, Ζερόμ
ΜΠΟΛΤΟΝ: Γιασκελάινεν, Στέινσον, Ρόμπινσον, Κέιχιλ, Γουίτερ, Μουαμπά (61’ Ντέιβις), Χόλντεν, Πετρόφ (90’ Τέιλορ), Ελμάντερ, Ντέιβις, Κλάσνιτς (61’ Λι)

Κατηγορία: Αγγλία