Σειρά έχει η... Άρσεναλ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 09 Φεβρουαρίου 2012 00.18

Με νίκη 2-1 στην παράταση η Σάντερλαντ απέκλεισε την Μίντλεσμπρο και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το ματς κρίθηκε με ωραίο γκολ του Στεφάν Σεσενιόν στο 113ο λεπτό. Ο επιθετικός από το Μπενίν εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και διαμόρφωσε το 2-1, το οποίο καθόρισε τον επόμενο αντίπαλο της Άρσεναλ στην διοργάνωση.

Μάλιστα η Σάντερλαντ είχε προηγηθεί στο 42ο λεπτό με τον Τζακ Κόμπακ, ο οποίος δέχτηκε κεφαλιά-ασίστ του Φρέιζερ Κάμπελ. Στο μεταξύ, στο 57ο λεπτό, ο Λούκας Γιουκίεβιτς είχε ισοφαρίσει για την ομάδα της Championship, η οποία αποχαιρέτησε το Κύπελλο Αγγλίας στην παράταση.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, αλλά η Σάντερλαντ μάλλον άξιζε την πρόκριση. Πλέον θα υποδεχτεί την Άρσεναλ στις 18 Φεβρουαρίου και θα διεκδικήσει μία θέση στα προημιτελικά του τουρνουά.

Μίντλεσμπρο: Στιλ, Χόιτ, Μακ Μάχον, Μπέιτς, Χάινς, Ουίλιαμς, Μπένετ, Άρκα (78' Ριτς), Τόμπσον (69' Σμόλγουοντ), Γιουτκίεβιτς (78' Εμνς), Μάιν.
Σάντερλαντ: Μινιολέτ, Ο' Σέι, Ρίτσαρντσον, Τέρνερ, Μπάρντσλεϊ, Λάρσον (122' Ελ Μοχαμαντί), Γκάρντνερ, Σεσενιόν (116' Μέιλερ), Κόλμπακ, Μακ Κλιν, Κάμπελ (87' Ουίκαμ).