Ανατροπή με ιδρώτα και πρόκριση για Αρσεναλ

Συντάκτης: Onsports team Δημοσίευση: Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2012 20.03

Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Αστον Βίλα στο Εμιρεϊτς, η Αρσεναλ ανέτρεψε το σκορ και με το τελικό 3-2 προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Δεν ήθελε και πολύ ώστε οι «κανονιέρηδες» να πέσουν θύματα μίας ακόμα έκπληξης. Μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, η Βίλα άνοιξε το σκορ στο 33' με τον Νταν και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ του Μπεντ.

Ο κόσμος άρχισε να μουρμουρά στο Εμιρεϊτς, ωστόσο οι μουρμούρες μετατράπηκαν σχετικά γρήγορα σε πανηγυρισμούς. Ο Φαν Πέρσι μείωσε στο 54' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τρία λεπτά αργότερα, ο Ουόλκοτ έκανε το 2-2. Η ανεβασμένη πια Αρσεναλ πίεζε για το τρίτο τέρμα το οποίο και τελικά σημείωσε στο 61', πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαν Πέρσι.

Η νίκη αυτή οδηγεί την ομάδα του Βενγκέρ στους «16» του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Μίντλεσμπρο-Σάντερλαντ