Η κορυφή είναι… γαλάζια

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2011 18.04

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 4-1 της Άστον Βίλα και βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της Πρεμιερ Λιγκ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ισόπαλο ντέρμπι στην Αγγλία, η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έκανε το καθήκον της απέναντι στην Άστον Βίλα.

Μετά τη νίκη της με 4-1 στο «Έτιχαντ Στάντιουμ» βρέθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας απόσταση δύο βαθμών από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Μπαλοτέλι στο 28’ άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» διώχνοντας το άγχος, με τους Τζόνσον (47’) και Κομπανί (52’) να καθαρίζουν νωρίς το παιχνίδι για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Ο Γουόρνοκ μείωσε προσωρινά στο 65’ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μίλνερ στο 71’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Από τα άλλα παιχνίδια, η Στόουκ με αντεπίθεση στα τελευταία δέκα λεπτά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 στο «Μπριτάνια» απέναντι στην Φούλαμ. Ο Γουόλτερς στο 80’ άνοιξε τα σκορ, με τον Ντέλαπ στο 87’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Την τρίτη της νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πήρε η Νόριτς η οποία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο «Κάροου Ρόουντ» απέναντι στην Σουόνσι. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πίλινγκτον που σημείωσε δύο γκολ (1’, 63’), με τν Μάρτιν (10’) ενδιάμεσα να είχε κάνει το 2-0. Οι «κύκνοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά σε 2-1 με τέρμα του Γκράχαμ στο 12’.

Την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Μπόλτον που πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το «DW» της Γουίγκαν και έφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ρίο Κόκερ στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με τον Ντιαμέ στο 40’ να ισοφαρίζει. Ωστόσο, ο Νγκογκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Ιγκλς.

Τέλος ΚΠΡ και Μπλάκμπερν έμειναν στο 1-1 στο «Λόφτους Ρόουντ». Ο Χέλγκουσον στο 16’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τον Σαμπά στο 24’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ, πατώντας ΕΔΩ.