Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2011 15.35

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά του ότι δεν έκανε και την καλύτερή της δυνατή εμφάνιση κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με 1-1 στο «Άνφιλντ».

Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ έκανε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αποδεικνύοντας ότι φέτος μπορεί να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την έφερνε κοντά στην κορυφή, καθώς βρήκε απέναντί της έναν σπουδαίο Νταβίντ Ντε Χέα, ο οποίος έσωσε αρκετές φορές την ομάδα του και έτσι το τελικό 1-1… κολακεύει τους «κόκκινους διαβόλους» που παρέμειναν στην κορυφή, έχοντας πλέον έναν βαθμό περισσότερο από την Μάντσεστερ Σίτι με ένα παιχνίδι παραπάνω.

Η πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση έγινε με την συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση. Τότε ο Τζόουνς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από τα δοκάρια του Ρέινα.

Οι «κόκκινοι» απείλησαν για πρώτη φορά μετά από 20 λεπτά. Συγκεκριμένα ο Σουάρεζ έκανε εκπληκτική ενέργεια «αδειάζοντας» τον Έβανς, ωστόσο το σουτ του, αποκρούστηκε από τον Ισπανό γκολκίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φανούν απειλητικές. Ωστοσο, από μία στημένη φάση η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να βάλει «φωτιά» στο «Άνφιλντ».

Συγκεκριμένα στο 68’ ο Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ με το «τείχος» να ανοίγει κα την μπάλα να καταλήγει στην γωνία του ανήμπορού να αντιδράσει Ντε Χεα.

Από εκεί και πέρα όμως η Λίβερπουλ οπισθοχώρησε και έδωσε τον έλεγχο στους «κόκκινος διαβόλους». Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ρίσκαρε και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο όλα του τα επιθετικά όπλα.

Έτσι στο 82 μετά από κόρνερ ο Ερνάντεζ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο με κοντινή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που διατήρησε την κορυφή την ομάδα του Φέργκιουσον.

Στα τελευταία λεπτά η Λίβερπουλ πίεσε για να πετύχει το γκολ της νίκης, ωστόσο όλες τις οι ευκαιρίες βρήκαν απέναντι τον Ντε Χέα. Ένα λεπτό μετά την ισοφάριση ο Ντάουνινγκ έκανε την σέντρα, με τον Κάι από κοντά α μην μπορεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Μάντσεστερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χέντερσον προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Ισπανό, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Μάντσεστερ, ο Σκρτελ από πολύ κοντά έκανε απογοητευτικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή ευκαιρία είχε και πάλι πρωταγωνιστή τον Χεντερσον. Μετά από σέντρα του Ντάουνινγκ η κεφαλιά του, κατέληξε λίγο άουτ για να μείνει μέχρι τέλους το 1-1.