Έστειλε... μήνυμα η Βαλερέγκα!

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό του Europa League,Βαλερέγκα, αναδείχτηκε ισόπαλη (3-3) με την Λίβερπουλ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Νορβηγία.

Η Νορβηγική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ με 2-0 με τον Στράντ στο 14, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ογκούντε με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στα δοκάρια της Βαλερέγκα για πρώτη φορά στο 42’ με δυνατό σουτ του Άγκερ. Η μείωση για τους φιλοξενούμενος ήρθε μόλις δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από ασίστ του Ντάουνινγκ, ο Κάρος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κένι Νταλγκλίς μπήκαν πιο ορεξάτοι και απείλησαν αρκετές φορές, ωστόσο ο πορτιέρο της Βαλερέγκα είπε «όχι»  σε όλες τις προσπάθειες των  επιθετικών της Λίβερπουλ.

Από κει και πέρα, ανέλαβε δράση ο Άγκερ! Ο Δανός κεντρικός αμυντικός, με δύο γκολ στο 84΄ και το 88΄ πήγε να εξελιχθεί σε «man of the match», ωστόσο η άμυνα της Λίβερπουλ «έμπαζε» και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φελά κατάφερε να ισοφαρίσει.

Να σημειώσουμε, ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τραγωδίας της Νορβηγίας.

Βαλερένγκα:Χίρσφελντ (46' Κόνγκσβαν), Στουρ (46' Γκάρζα), Ογκούντε, Στράντμπεργκ (62' Σκόγκμο), Χάγκεν (85' Μπέρε), Σιν (69' Καρολιούσεν), Χαϊντάρ (81' Σόλι), Στραντ (72' Φελά), Λέι (76' Ούσου), Κονέ (46' Αζέμι), Νίλσεν

Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ρόμπινσον (69' Φλάναγκαν), Γκάραχερ, Άγκερ, Ντάουνινγκ (80' Στέρλινγκ), Άνταμ (69' Σέλβι), Σπίρινγκ, Χέντερσον, Κάουτ, Κάρολ (80' Ν' Γκογκ).