Με ψηλά το κεφάλι (videos)

Μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι στο «Μαδριγάλ», η Πόρτο επιβεβαίωσε την πρόκρισή της στον τελικό, παρά την ήττα της με 3-2 από την Βιγιαρεάλ.

Μόλις για μισή ώρα ανησύχησε η Πόρτο στην αναμέτρηση με την Βιγιαρεάλ. Το 5-1 του πρώτου αγώνα υπέρ των «δράκων» δεν άφηνε πολλά περιθώρια στο «κίτρινο υποβρύχιο».

Παρόλα αυτά η ομάδα του Χούαν Κάρλος Γκαρίδο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πολύ ενθουσιασμό και έδειχνε να πιστεύει στην τεράστια ανατροπή. Αφού αρχικά έχασε κάποιες ευκαιρίες, μόλις στο 17’ πήρε προβάδισμα με κοντινή προβολή του Κάνι και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα όμως η Πόρτο «ξύπνησε» και θέλησε να «καθαρίσει» την πρόκριση χωρίς να δώσει δικαιώματα.

Για να γίνει αυτό χρειάστηκαν δέκα αγωνιστικά λεπτά. Αρχικά στο 40’ το αδύναμο σουτ του Χουλκ, κόντραρε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ντιέγκο Λόπεζ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Φαλκάο βρέθηκε απέναντι στον Ισπανό τερματοφύλακα και δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα στους «δράκους», πετυχαίνοντας το 16ο τέρμα του στο Europa League, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Γιούργκεν Κλίσμαν που είχε 15 σε μία σεζόν.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε με την Πόρτο να κάνει συντήρηση δυνάμεων και απλά να περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον μεγάλο τελικό του Δουβλίνου.

Την… χαλαρότητα της Πόρτο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Βιγιαρεάλ η οποία εντέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, ανατρέποντας το σκορ σε διάστημα πέντε λεπτών.

Αρχικά ο Κάνι ένα τέταρτο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, με δυνατό κοντινό σουτ, ισοφάρισε για το «κίτρινο υποβρύχιο», ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Οταμέντι υπέπεσε σε πέναλτι, με τον Τζουσέπε Ρόσι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα από τα 11 βήματα.

Έτσι η Πόρτο θα αντιμετωπίσει την Μπράγκα στον μεγάλο τελικό του Europa League και θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στους Ευρωπαϊκούς τίτλους μετά το 2004, όταν ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε οδηγήσει τους «δράκους» στην κατάκτηση του Champions League.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέδωσε το Onsports πατώντας ΕΔΩ.