Oscar καλύτερου… σημαδιού! (video)

Αφού πρώτα σημάδεψε Αρτούρ, θεατές και δυο φορές δοκάρι, ο Όσκαρ Καρντόζο «βρήκε» τελικά και δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στην Μπενφίκα με 2-1 επί της Μπράγκα, στον πρώτο πορτογαλικό εμφύλιο για τα ημιτελικά του Europa League.

Με σκοπό να… τσιμπήσουν τους συμπατριώτες τους μπήκαν οι «αετοί» της Λισαβόνας στον αγωνιστικό χώρο, αν και λίγο έλειψε οι παίκτες της Μπράγκα να τους προσγειώσουν απότομα! Το σουτ ωστόσο του Σίλβιο μόλις στο 3’, θα «ξυρίσει» το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο, κρατώντας… ζεστό το «Ντα Λουζ».

Η ευκαιρία των φιλοξενούμενων φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες του Χεσούς Χόρχε αφού στη συνέχεια έπιασαν από τα… νύχια τους «αρσεναλίστας».

Μία ο βοηθός ωστόσο (ακυρώνει ορθά γκολ του Καρντόζο στο 11’), μία η δυστοκία του Καρντόζο (το πλασέ του από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, θα φύγει άουτ στο 31’), μία ο Αρτούρ (σουτ του Σαβιόλα στο 21’) και μία το δοκάρι που συνωμότησε κατά του εκφραστή των περισσότερων επιθετικών ενεργειών των γηπεδούχων (αφού… έβγάλε από το δρόμο τον Παουλάο στο 43', ο Καρντόζο πλάσαρε στο σίδερο), θα συντελέσουν ώστε η Μπράγκα να βγει ανέλπιστα… λάδι στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Περουβιανός φορ μάλιστα θα κάνει ακόμα μια επίδειξη… σημαδιού αφού κάνοντας του κεφαλιού του στο 49’ θα στοχεύσει και πάλι… δοκάρι! Η πλάτη ωστόσο δεν θα γυρίσει την πλάτη στην Μπενφίκα  για δεύτερη φορά, αφού στην επαναφορά ο Ζαρντέλ την βρήκε στο... πιάτο και με προβολή άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά έμελλε να κρατήσει η χαρά των γηπεδούχων και στο 53’ ο Βάντερσον θα δώσει προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά μετά από φάουλ του Βιάνα.

Μια, δυο, ε την τρίτη ο πεισμωμένος πια Καρντόζο θα καταφέρει να ξορκίσει τον εφιάλτη. Η μπάλα, στημένη λίγο έξω από την περιοχή, θα διαταχθεί από τον Περουβιανό- αν και πρώτα θα φλερτάρει πάλι με τη συμβολή- να καταλήξει στο αριστερό «Γ» του ανήμπορου να αντιδράσει Αρτούρ, επιστρέφοντας το ισχνό μεν, προβάδισμα πρόκρισης  στην Μπενφίκα.