Με την ψυχή στο στόμα στους ομίλους

Στην παράταση λύγισε την Αρούκα ο κάκιστος Ολυμπιακός (2-1) και πήρε με πολλά ζόρια την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Χρειάστηκαν τα γκολ του Τσόρι (96') και του Ιντέγε (113') στην παράταση για να αποφύγει ο Ολυμπιακός το πατατράκ και να διαμορφωθεί το τελικό 2-1 κόντρα στην Αρούκα.

Η Αρούκα έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» και λίγο έλειψε να προκαλέσει σοκ στο Φάληρο από την στιγμή που η εικόνα του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κάκιστη.

Οι Πορτογάλοι στο πρώτο ημίχρονο όσο διαπίστωναν ότι ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις και να κυκλοφορήσει την μπάλα, ήταν και πιο απειλητικοί με τους Ντε Ζέσους και Γκονσάλβες να προκαλούν αρκετές φορές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Καπίνο.

Ο Ιντέγε στο 36’ είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ωστόσο, δεν πλάσαρε σωστά, ενώ στο 41’ ο Ντε Λα Μπέγια σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να δημιουργήσει, η Αρούκα έδινε χώρους και περίμενε την ευκαιρία της για να χτυπήσει προς την αντίπαλη εστία αυξάνοντας παράλληλα την πίεση της στη μεσαία γραμμή.

Σε μια ξαφνική αντεπίθεση μάλιστα στο 65’ ο Γκονσάλες με κεφαλιά σήμανε συναγερμό στην άμυνα των Πειραιωτών, αλλά ο Καπίνο ήταν ψύχραιμος και απομάκρυνε την μπάλα.

Η αδυναμία του Ολυμπιακού να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα φάνηκε και στο 80’, όταν από στημένη φάση ο Γκέγκε πλάσαρε τον Καπίνο, βρήκε δίχτυα και έφερε ψυχρολουσία στους κάκιστους «ερυθρόλευκους» κι ακόμα πιο έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο.

Με το 0-1 στην κανονική διάρκεια η Αρούκα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Τσόρι που είχε περάσει αλλαγή, σκόραρε στο 96’ και μαζί με το γκολ του Ιντέγε στο 113’ έσωσαν την παρτίδα και τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π.Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (91΄ Ντομίνγκες), Φορτούνης (72΄ Μάρτινς), Σεμπά, Πάρντο (99΄ Μανθάτης), Ιντέγε

ΑΡΟΥΚΑ (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Αρτούρ (90΄+5 Νούνο Βαλέντε), Ντε Ζεσούς, Γκέγκε (112΄ Μπρούνο Λόπες), Αντρέ Σάντος, Ζουμπάλ, Κριβελάρο, Ζεκίνια (78΄ Ματέους), Γκονζάλες

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής