Σεβίλλη-Λίβερπουλ 3-1: Η Βασιλεία δεν είναι... Κωσταντινούπολη! (video)

Η Λίβερπουλ αν και προηγήθηκε στο σκορ δέχτηκε τρία γκολ στο δεύτερο μέρος από τη Σεβίλλη χωρίς να μπορέσει να επαναλάβει στη συνέχεια «θαύμα» του τελικού του 2005 και να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 3-1 και κατέκτησαν για 3η σερί σεζόν το τρόπαιο.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέσα στο πρώτο 12λεπτο είχε προλάβει να απειλήσει τρεις φορές την εστία του Σόρια. Ο Ισπανός τερματοφύλακας ωστόσο κράταγε σταθερά το «0» στην εστία του με αποκορύφωμα το τετ α τετ του Στάριτζ.

Η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τον ξέφρενο ρυθμό της δεν άφηνε τη Σεβίλλη να περάνει καν το κέντρο. Μόνο σε μία φάση απείλησε η Σεβίλλη με ένα ανάποδο ψαλίδι του Γκαμεϊρό με τον Μινιολέ να μην ανησυχεί.

Στο 35’ ο Στάριτζ απέδειξε γιατί κατά πολλούς θεωρείται μέσα στους καλύτερους επιθετικούς στην Αγγλία Δέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα απίστευτο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο έστειλε τη μπάλα εκεί που ο Σόρια δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η Λίβερπουλ πήρε αυτό που μέχρι εκείνη τη στιγμή δικαιούταν και με το 1-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν άρδην με τη Σεβίλλη να μη χάνει χρόνο και να ισοφαρίζει στο 46’ μετά από  απίστευτη ατομική ενέργεια του Μαριάνο και εξαιρετική ασίστ στον Γκαμεϊρό που δεν δυσκολεύτηκε στο κενό τέρμα.

Η Σεβίλλη πήρε το κέντρο και λίγο αργότερα έφτασε κοντά στο 2-1 με τον Τουρέ να βάζει σωτήριο τάκλιν πριν ο Γκαμεϊρό κάνει το 2-1 σε τετ α τετ!

Ο Γάλλος έχασε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία με σουτ από τα 7 μέτρα αλλά ο Μινιολέ έκανε την επέμβαση του αγώνα. Στο 64’ όμως ο Βέλγος δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο εξαιρετικό σουτ του Κόκε ο οποίος δέχτηκε τη  μπάλα έξω από την περιοχή από τον Βιτόλο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Δεν πέρασαν 5 λεπτά και η Σεβίλλη έκανε το 3-1 με τον Κόκε και πάλι o οποίος πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Η Λίβερπουλ συνέχισε να είναι η «σκιά» της ομάδας του πρώτου ημιχρόνου και δεν μπορούσε να απειλήσει.

Το τελευταίο σφύριγμα του Έρικσον βρήκε τη Σεβίλλη να πανηγυρίζει την 3η συνεχόμενη κούπα του Europa League γράφοντας ιστορία στο θεσμό.

Θυμηθείτε εδώ τη ζωντανή εξέλιξη του τελικού του Europa League ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Σεβίλλη από το Onsports.

All Goals HD - Liverpool 1-3 Sevilla - 18-05-2016 από Video-Sport

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ