Europa League: Νίκη-έπος της Ντόρτμουντ, σαρωτική η Κράσνονταρ! (πίνακας)

Παρότι έχανε 3-0 στο 22' η Ντόρτμουντ νίκησε 4-3 την Οντ στη Νορβηγία, προκαλώντας... σεισμό στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο - Καταγιστική η Κράσνοταρ, μένει εκτός μόνο με θαύμα!

Απίστευτες εναλλαγές των σκορ, τρομερές μονομαχίες, αποβολές και μια επική ανατροπή περιλάμβανε το... μενού της 1ης αγωνιστικής των πλέι-οφ του Europa League! Η Ντόρτμουντ με ατσάλινι υπομονή κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση του 0-3 μέσα στη Νορβηγία και νίκησε 4-3 την Οντ Γκρένλαντ, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους!

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ βρέθηκαν να χάνουν από το πρώτο λεπτό (Σάμουελσεν), ενώ στο 20' και στο 22' δέχθηκαν ακόμη δυο τέρματα από τους Νορντκβέλε και Ρουντ! Παρόλα αυτά ο Ομπαμεγιάνγκ μείωσε στο 34' σε 3-1 και έδωσε το σύνθημα της ανατροπής! Ο Καγκάβα μείωσε σε 3-2 στο 47', ο Ομπαμεγιάνγκ με το δεύτερο γκολ του στο ματς έκανε το 3-3 στο 76ο λεπτό και στο 84' ο Χένρικ Μκιταριάν ολοκλήρωσε την επική ανατροπή!

Αντίθετα, πολύ εύκολο έργο είχε η Κράσνονταρ, που διέλυσε 5-1 την Ελσίνκι εντός έδρας και μόνο με θαύμα μένει εκτός ομίλων.