Αστέρι πρόκρισης!

Ένας εκπληκτικός Ατρόμητος πέρασε σαν σίφουνας από την Στοκχόλμη διαλύοντας 3-1 την ΑΪΚ - Ναπολεόνι (3'), Μαρτσελίνο (15') και Ούμπιντες με πέναλτι (80') τα γκολ, ενώ είχε μειώσει ο Γκοϊτόμ από την άσπρη βούλα στο 70'- Ήρωας ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε πέναλτι

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε με συγκεκριμένο σκοπό στο γήπεδο. Κι αυτός δεν ήταν άλλος από το να γυρίσει έχοντας στις αποσκευές της ένα εκτός έδρας γκολ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μαρτσελίνιο έβγαλε όμορφη σέντρα στον Ναπολεόνι και ο Ιταλός με κεφαλιά «ψαράκι» άνοιξε το σκορ.

Οι Σουηδοί τα έχασαν και βγήκαν άτακτα μπροστά. Δεν υπήρχε κάτι καλύτερο να συμβεί για τους Περιστεριώτες. Στο 15' ο Ατρόμητος «χτύπησε» για δεύτερη φορά.

Δράστης στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Μαρτσελίνιο ο οποίος με υπέροχη κίνηση και δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Κάλγκρεν για το 0-2...

Το μόνο που έπρεπε να κάνει το συγκρότημα του Γρηγορίου ήταν να παίξει έξυπνα. Κι αυτό έκανε. Στο 48' ο Γερμανός ρέφερι της αναμέτρησης... ανακάλυψε πέναλτι εις βάρος του Φυτανίδη.

Ο Γκορμπούνοφ όμως... ψάρεψε τον Πέιβι κι απέκρουσε σωτήρια. Περίπου 20 λεπτά αργότερα ο Κιβρακίδης έκανε ανόητο πέναλτι χτυπώντας την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Το μεγάλο αστέρι της ΑΪΚ,ο Χένοκ Γκοϊτόμ ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Δέκα λεπτά μετά όμως ο Ατρόμητος έμελλε να σφραγίσει την τεράστια νίκη του. Ο Μαρτσελίνιο κέρδισε το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα από τον Σάντμπεργκ και ο ψύχραιμος Χαβιέρ Ούμπιντες από τα έντεκα μέτρα έγραψε το τελικό 3-1.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα (6/8) στο Περιστέρι και ο Ατρόμητος θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει μία σπουδαία πρόκριση.

ΑΙΚ: Κάλγκρεν, Άλεξ, Σάντμπεργκ, Γιόχανσον, Πέιβι, Μπλόμπεργκ (46’ Ελίασον), Ετούχου, Οφόρι, Ισιζάκι, Μπανγκουρά, Μπρούσταντ (46’ Γκοϊτόμ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Πίτου Γκαρσία (78’ Εμπόου), Γοδόι, Ουσέρο, Μαρσελίνιο (86’ Μπρίτο), Ούμπιντες, Ναπολεόνι (90’+3 Μπάλλας).