Κέρδισε και τον κακό εαυτό του!

Παρότι έπαιξε όλο το ματς με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα πλέι-οφ νικώντας 1-0 τη Σπαρτάκ Τρνάβα στην Τούμπα χάρη σε τέρμα του Λούκας!

Τη Σπαρτάκ Τρνάβα και τον κακό του εαυτό κατάφερε να νικήσει ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς του 3ου προκριματικού γύρου του EuropaLeagueμε τον «Δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί 1-0 και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στα πλέι-οφ χάρη σε τέρμα του Λούκας!

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Βίτορ έκανε τραγικό λάθος, ο Νίκολιτς του έκλεψε τη μπάλα και ο στόπερ του ΠΑΟΚ τον ανέτρεψε, βλέποντας την κόκκινη κάρτα!

Με παίκτη λιγότερο και τη Σπαρτάκ να πιέζει ασφυκτικά οι παίκτες του «Δικεφάλου» τραβήχτηκαν πίσω και υπερασπίστηκαν την εστία του Όλσεν, την ώρα που ο Σουηδός τερματοφύλακας πραγματοποιούσε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να αντέχει και στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς βγήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πιέσουν και να αποδείξουν πως μπορούν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Έπειτα από πίεση αρκετών λεπτών οι αλλαγές του Τούντορ ήταν αυτές που «έφεραν» το γκολ καθώς ο Σαββίδης συνεργάστηκε άψογα με τον Μυστακίδη, ο τελευταίος «σέρβιρε» στον Λούκας και αυτός δεν αστόχησε, χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ κόντρα σε όλα τα δεδομένα του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία καθώς δεν του δόθηκε πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Σπαρτάκ, ενώ καταλογίστηκαν σε βάρος του δυο οφσάιντ που όπως επιβεβαίωσαν τα replayδεν ήταν!

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι