Άγιαξ – Ντνίπρο 2-1 (παρ.)

Αν και τα έδωσε όλα για… 124 λεπτά, ο Άγιαξ δεν μπόρεσε να βάλει ένα ακόμα γκολ στη Ντνίπρο και η νίκη 2-1 που πήρε δεν του έφτασε, με τους Ουκρανούς να γράφουν ιστορία και να περνούν για πρώτη φορά στους «8» του Europa League.

Η Ντνίπρο πανηγυρίζει μια μεγάλη και ιστορική, για αυτήν πρόκριση, σε βάρος μιας ομάδας με πολύ βαριά φανέλα και ιστορία. Ο Άγιαξ δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 από την Ουκρανία, νίκησε 2-1 αλλά αυτό δεν του ήταν αρκετό. Οι Ολλανδοί προσπάθησαν, πάλεψαν, πήγαν το ματς στην παράταση αλλά εκεί τα πράγματα κρίθηκαν από το γκολ του Κονοπλιάνκα, που ήταν αρχηγός της Ντνίπρο την Πέμπτη (19/03), με τον αρχηγό Ροτάν να παρακολουθεί το παιχνίδι από την κερκίδα μαζί με τους οπαδούς της ομάδας που ταξίδεψαν στο Άμστερνταμ!

Σε κάθε περίπτωση, για την ομάδα του Μίρον Μάρκεβιτς, που δεν δηλώθηκε στο φύλλο αγώνα ως προπονητής, όλα αυτά περνούν στην ιστορία καθώς κατάφερε, μετά τον Ολυμπιακό, να πετάξει εκτός Europa League και τον Άγιαξ. Το 1-0 της Ουκρανίας και το γκολ του Κονοπλιάνκα στην παράταση, ήταν αρκετά για να φέρουν την ομάδα στους «8» παρά την ήττα 2-1 στην Ολλανδία.

Ο Άγιαξ έκανε μεγάλη προσπάθεια να βάλει νωρίς ένα γκολ για να ισοφαρίσει το 1-0 υπέρ της Ντνίπρο στο πρώτο ματς της Ουκρανίας. Οι Ολλανδοί έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αποδείχθηκαν φλύαροι ενώ παράληλλα κινδύνεψαν από τις αντεπιθέσεις των Ουκρανών. Το παιχνίδι της Ντνίπρο ήταν πολύ έξυπνο, σχεδόν ίδιο με αυτό που έκανε στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά με λιγότερες επιθετικές τάσεις αφού ο Άγιαξ ήταν σαφώς ανώτερος. Έτσι, στο 60' ο Μπαζούρ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας κι έκανε το 1-0 που έμεινε ως το 90' με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί, δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα η Ντνίπρο. Στο 97' ο Κονοπλιάνκα πήρε τη μπάλα από αριστερά, συνέκλινε προς τα μέσα και με το δεξί νίκησε τον Σίλεσεν για το 1-1 που έδινε την πρόκριση στην ομάδα του. Ο Άγιαξ πάντως, δεν το έβαλε κάτω, αφού προσπάθησε να καταφέρει ότι μπορούσε. Το πρώτο που κατάφερε ήταν να φτάσει στο 2-1 με τον Φαν Ντερ Χουρν στο 117' και να μετατρέψει σε... ροντέο το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης.

Άγιαξ (Φρανκ Ντε Μπουρ): Σίλεσεν, Βαν Ριν, Βέλτμαν, Μπόιλεσεν (100' Βαν ντερ Χόορν), Βιέργκεβερ, Σινκγκράβεν (87' Σερέρο), Κλάασεν, Μπαζούρ, Κίσνα (78' Σίγκθορντσον), Μίλικ, Ελ Γκαζί

Ντνίπρο (Ολεξάντρ Ιβανόβ): Μπόικο, Ετζίντιο, Ντάγκλας, Λούσκεβιτς (90'+1' Μπρούνο Γκάμα), Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Μπεζούς (85' Σακχόφ), Φέντορτσουκ, Κάλινιτς, Κονοπλιάνκα

Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη