Μπεσίκτας - Κλαμπ Μπριζ 1-3

Πάρτι πρόκρισης από το 60' και μετά για τη Μπριζ, η οποία νίκησε 3-1 μέσα στην Κωνσταντινούπολη τη Μπεσίκτας και πήρε μεγαλειώδη πρόκριση στους «8» του Europa League.

Ένα μέτριο ματς χωρίς πολλές φάσεις και με αρκετή ένταση παρακολούθησαν στο πρώτο ημίχρονο όσοι βρέθηκαν στο «Ατατούρκ», όμως, το δεύτερο ημίχρονο τους αποζημίωσε. Τουλάχιστον σε ό,τι είχε να κάνει με το θέαμα αφού η Κλαμπ Μπριζ πήρε την πρόκριση με πανηγυρικό τρόπο και εξέθεσε τη Μπεσίκτας που για λίγο... πίστεψε στην ανατροπή του 2-1 από τον πρώτο αγώνα στο Βέλγιο.

Και πως να μην το πιστέψουν οι Τούρκοι, όταν στο 48' πήραν προβάδισμα με ένα τρομερό γκολ, ίσως και το καλύτερο φέτος στη διοργάνωση, με τον Ραμόν Μότα να εκτελεί τον Ράιαν! Η άμυνα, όμως, της ομάδας του Σλάβεν Μπίλιτς την εξέθεσε αφού στο 61' έκανε τραγικό λάθος κι επέτρεψε στον Ντε Σούτερ να φύγει μόνος του με τον Ζενγκίν και να πλασάρει για το 1-1 που έδινε πρόκριση στην ομάδα του.

Η Κλαμπ Μπριζ όμως δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 80' σε μια ταχύτατη αντεπίθεση πήρε προβάδισμα με τον Μπομπό. Ο ίδιος παίκτης στο 90' έκανε το 3-1 για τους Βέλγους και τους έστειλε πανηγυρικά στην επόμενη φάση. Την ίδια ώρα, οι Τούρκοι στις εξέδρες αποχωρούσαν ενώ στις καθυστερήσεις τα... νεύρα έφεραν την αποβολή του Ολτσάι Σαχάν της Μπεσίκτας που ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες.

Μπεσίκτας (Σλάβεν Μπίλιτς): Ζενγκίν, Φράνκο, Μότα, Οπάρε (71' Φρέι), Τόρε, Αρσλάν, Ουισάλ, Μπα, Σαχάν, Πεκτεμέκ (74' Τοσούν)

Κλαμπ Μπριζ (Μισελ Πρεντόμ): Ράιαν, Ντε Φάου (60' Γκεντόζ), Ντουάρτε, Μενιέρ, Ντε Μποκ, Μεσέλε, Σίμονς, Ρεφαέλοφ, Βόρμερ, Ντε Σούτερ (81' Ουλαρέ), Ιζκιέρντο (65' Μπομπό)

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη