Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 2-1

Θέση… στην κλήρωση των προημιτελικών του Europa League, έκλεισε… η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 2-1 στον ισπανικό «εμφύλιο» κόντρα στην Βιγιαρεάλ και προκρίθηκε από τους «16» της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, έχοντας το προβάδισμα από την εκτός έδρας νίκη της 3-1 στον πρώτο αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 69’ με τον Ιμπόρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Μπάκα. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζιοβάνι ντος Σάντος, με όμορφο σουτ έφερε το ματς στα ίσια (1-1), αλλά στο 79’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, ελέω αποβολής του Μπαϊλί. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Σουάρες στο 83ο λεπτό.

Σεβίλλη: Ρίκο, Φιγκέιρας, Παρέχα, Κολότσιετζακ, Τρεμουλινάς, Καρίσο, Εμπιά, Βιτόλο, Ιμπόρα (80’ Ντένις Σουάρες), Βιδάλ (75’ Ρέγες), Γκαμέιρο (65’ Μπάκα).

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Γκασπάρ, Μουσάτσιο, Μπαϊλί, Ρουκάβινα, Κάμπελ (77’ Μορένο), Τριγκέρος, Πίνα, Γιόναθαν Ντος Σάντος, Ούτσε (46’ Τζιοβάνι ντος Σάντος), Βιέτο (85' Ντοράντο).