Ντιναμό Κιέβου – Έβερτον 5-2 (video)

Επτά γκολ, τρία δοκάρια και μια βραδιά... όνειρο για τη Ντιναμό Κιέβου που διέσυρε 5-2 την Έβερτον και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους «8» του Europa League.

Μια βραδιά που θα θυμούνται για χρόνια οι φίλοι της Ντιναμό Κιέβου ήταν η Πέμπτη (19/03). Οι Ουκρανοί ήθελαν να ανατρέψουν το 2-1 του πρώτου ματς στο «Γκούντισον Παρκ» κι όχι απλά το έκαναν αλλά... διέλυσαν την Έβερτον 5-2 και πήραν τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.

Η Ντιναμό Κιέβου ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τρομερή γκολάρα του Γιαρμολένκο να της δίνει προβάδισμα στο 21', αλλά η Έβερτον βρήκε απάντηση στο 29' με τον Λουκάκου! Το 1-1 έδινε πρόκριση στους Άγγλους, αλλά δεν διατηρήθηκε για πολύ.

Στο 35' ο Τεόντορτσικ από κοντά έκανε το 2-1, ισοφαρίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου ματς. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μιγκέλ Βελόσο με δυνατό σουτ μετά από απομάκρυνση της αγγλικής άμυνας, διαμόρφωσε το 3-1 μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα στο Κίεβο.

Η Έβερτον φάνηκε να... λυτρώνεται από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού τίποτα δεν της πήγαινε καλά. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε χειρότερα από ότι θα περίμενε και ο πιο απαισιόδοξος φίλος των «ζαχαρωτών». Στο 56' ο Γκούσεφ με ωραία προσπάθεια έκανε το 4-1, ενώ στο 76' ο Αντούνες με ένα τρομερό γκολ διαμόρφωσε το 5-1 που «σφράγισε» ουσιαστικά την πρόκριση της Ντιναμό Κιέβου. Η Έβερτον έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ με τον Γιαγκέλκα στο 82', αλλά ούτε αυτό ήταν ικανό να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τον πλέον ταπεινωτικό αποκλεισμό της αγγλικής ομάδας από το Europa League.

Ντιναμό Κιέβου (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Σοφκόφσκι, Ντανίλο Σίλβα, Αντούνες, Ντράγκοβιτς, Κασερίντι, Βελόσο, Σιντόρτσουκ (64' Μπουϊάλσκι), Ριμπάλκα, Γκούσεφ (90' Καλίτβιντσεφ), Γιαρμολένκο, Τεόντορτσικ (75' Κράβετς)

Έβερτον (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Χάουαρντ, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Κόλεμαν, Αλκαράζ, ΜακΚάρθι (78' Μπέσιτς), Μπάρι, Ατσού (65' Όσμαν), Μπάρκλεϊ, Λουκάκου, Νέισμιθ (65' Κονέ)

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)