Φέγενορντ – Ρόμα 1-2 (video)

Η Ρόμα νίκησε 2-1 μέσα στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ την Φέγενορντ μετά από ένα εξαιρετικά επεισοδιακό ματς που διακόπηκε επί ένα 10λεπτο στο β’ μέρος λόγω ρίψη πολλών αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς της γηπεδούχου και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης καθώς  το πρώτο ματς στη Ρώμη είχε τελειώσει 1-1.

Οι «τζαλορόσι» είχαν ευκαιρία στο 15’ με την ελάχιστα άστοχη κεφαλιά του Τότι ενώ ο καπιτάνο της φιλοξενούμενης ομάδας είχε και δοκάρι τρία λεπτά μετά με βολίδα.
Το 0-1 έγινε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το πλασέ του Λιάιτς μετά την πάσα του Πιάνιτς.
Στο 54’ ο Βρέντε είδε απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή για σκληρό φάουλ στον Μανωλά για να ακολουθήσει βροχή αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς της γηπεδούχου με αποτέλεσμα ο Γάλλος διαιτητής της αναμέτρησης Κλερμάν Τουρπέν να διακόψει το παιχνίδι και να στείλει τις δύο ομάδες  στα αποδυτήρια.
Μετά από 10λεπτη διακοπή το ματς ξανάρχισε  με τους γηπεδούχους να φθάσουν σχεδόν άμεσα (57’) στην ισοφάριση με το σου του Μανού. Όμως δύο λεπτά αποβλήθηκε ο αναπληρωματικός  γκολκίπερ Μούλντερ  για ανάρμοστη συμπεριφορά και στο  60’ ο Ζερβίνιο με σουτ έκανε το 1-2.
Ακολούθησε νέος βομβαρδισμός του αγωνιστικού χώρου από αντικείμενα με τα περισσότερα να πέφτουν κοντά στον γκολκίπερ της ομάδας της Ρώμης.
Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν  ορισμένες εξαιρετικές ευκαιρίες αλλά απέτυχαν να τις αξιοποιήσουν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση η Ρόμα.

Φέγενορντ :  Φέρμεερ, Μπουλαρούζ (56’ Μανού), Φαν Μπέεκ, Κανγκολό, Νελόμ, Αχμαντί, Τόρνστρα, Κλάσιε, Κάρνστορπ, Καζίμ Ρίτσαρντς  (30’ Βρέντε, 85’ Ατσαμπάρ), Βιλένα
Ρόμα: Σκορούπσι, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά – Μπιουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Ντε Ρόσι, Πιάνιτς (74'Ναϊγκολάν), Λιάιτς (74’ Ιτούρμπε), Τότι (82’ Παρέδες), Ζερβίνιο