Έβερτον - Γιούνγκ Μπόις 3-1 (video)

Με πανηγυρικό τρόπο η Έβερτον  πέρασε στην επόμενη φάση τoυ Europa League καθώς πέτυχε και 2η νίκη  κόντρα στη Γιούνγκ Μπόις,  αυτή τη φορά με 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» και θα είναι η μοναδική εκπρόσωπος της Αγγλίας στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Ελβετοί που είχαν χάσει 4-1 εντός έδρας στο πρώτο ματς αιφνιδίασαν την ομάδα του μεγάλου λιμανιού στο 13’ όταν μετά την ασθενή απόκρουση του Αμερικανού γκολκίπερ της γηπεδούχου ο Σανόγκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1. Εννιά λεπτά αργότερα η γηπεδούχος έφθασε στην ισοφάριση όταν καταλογίστηκε πέναλτι σ’ ανατροπή του  Νέισμιθ από τον Βόλφιι και το αξιοποίησε ο Λουκάκου για το 1-1 στο 25’. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με βολές έδωσε το προβάδισμα στην Έβερτον που  έκανε ακλόνητες τις βάσεις της νέας της νίκης στο 41’ με γκολ από τον έτερο Βέλγο διεθνή της επιθετικό Κέβιν Μιραλάς με πλασέ μετά την πάσα του Γκίμπσον.
Στο 74’ η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεζ είχε δοκάρι με τρομερή βολίδα του Γκίμπσον έξω από τη μεγάλη περιοχή.
Έβερτον : Χάουαρντ , Κόλμαν, Αλκάραθ, Τζαγκιέλκα, Κάρμπουτ, Μπάρι, ΜακΚάρθι (61’ Μπέσιτς), Μιραλάς , Γκίμπσον, Νέισμιθ (80’ Όσμαν), Λουκάκου (49’ Κονέ)
Γιούνγκ Μπόις: Βόλφιι, Βίλοτιτς, Λέτσιακς (57΄Μπούρκι), Ροσάτ, Σούτερ, Μπερτόνε, Νουτζόλο (68’ Γκέρντ), Σανόγκο, Τζούνιορ, Ζαράτε, Κούμπο (77’ Κουμπό), Ορό

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα